Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Dvojitý agent. Divadlo na Vinohradech zdramatizovalo akčňák

Jana Kumherová

Jana Kumherová

21. 5. 2013

Typický zástupce amerických akčních filmů se ocitl na pódiu Divadla na Vinohradech. Filmovým plátnům by možná vyhovoval, do teatrálního prostředí ale příliš nezapadá.

FOTO: Dvojitý agent

Divadlo na Vinohradech přišlo tentokrát s příběhem tajných agentů. Zdroj: Roman Černý, DnV

Matka, která se potřebuje starat o rodinu, ale zároveň se nevzdává své kariéry. Klasický příběh ženy na roztrhání. Když k tomu její zaměstnání obnáší náročné mise, hned vypadá scénář zajímavěji. V kinematografii by šlo spíš o klišé, na divadelních prknech se ale podobné téma často nevidí.

Originalita mu rozhodně neschází, do povedené a ohromující moderny mu však něco chybí. Světelnými efekty se jí sice pokouší přiblížit, ale tato snaha selhává u celkového provedení. Inscenace zkrátka nedovede upoutat.

FOTO: Dvojitý agent

Uhoněné matce se jen málo daří najít si čas na svého synka.

Ze začátku zůstává u pouhého rozprávění a přecházení. Žádná akce se dlouho nechystá a ani postupem času se nám jí nedostane ve velkém množství.

Herecké výkony jen málo zaujmou. Text většinou zůstává u prostého převyprávění a ze strojených pohybů doslova chrčí režisér. Vtipy zase pro nedotaženost zanikají. Když už se v chladné inscenaci ocitnou i emoce, upadají  do afektovanosti a vypjatosti.

FOTO: Dvojitý agent

Správní špioni si nikdy nesmí zapomenout seřídit hodinky.

Kulisy jsou naopak zdařilé, pokus o netradiční moderní prostředí se povedl. Připomínají spíš moderní vizuální show než doplnění divadelního představení, ani samotný žánr není v tomto smyslu klasikou. Nedokáží však zabránit nepříjemné atmosféře, která se sálem táhne.

Dvojitý agent by nemusel být špatný, k dokonalosti by na něm ale muselo Divadlo na Vinohradech mnohé pozměnit. Za skvělý kulturní zážitek ho označit nemůžu, ale zároveň není ani odpočinkovým dílem, u kterého by se divák zasmál. Klid přináší pouze do takové míry, do jaké dokáže nudit.

Dvojitý agent, Divadlo na Vinohradech, scénář: Tom Stoppard, režie: Radovan Lipus, hrají: Simona Postlerová, Svatopluk Skopal, Jiří Dvořák, Jan Šťastný, Pavel Batěk, Václav Vašák, Daniel Bambas a další

Hodnocení: 50 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dvojitý agent. Divadlo na Vinohradech zdramatizovalo akčňák