Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Dva příběhy Terryho Pratchetta svázané do jedné knihy

Jiří Tichý

Jiří Tichý

10. 11. 2011

Terryho Pratchetta a jeho Úžasnou Zeměplochu asi není třeba fanouškům fantastiky nějak sáhodlouze představovat. Vydavatelství Talpress na trh vrhlo luxusní vázanou edici dvou příběhů z plochého světa, která by neměla žádnému fanouškovi příběhů z Plochy chybět.

Duchovní otec Zeměplochy osobně. Autor: Moroboshi

Úžasnou Zeměplochou a jejími příběhy nás britský fantasy autor Terry Pratchett obdařuje už nějaký ten pátek a jeho fanoušci nedočkavě vyhlížejí každé další dobrodružství neobyčejných bytostí, jimiž svět plující vesmírem na zádech čtyř slonů stojících na krunýři obrovské želvy A’Tuin oplývá.

Dva příběhy v jednom balení

Malí bohové ani Dámy a pánové žádnou novinkou nejsou. V českém překladu už před několika lety vyšly, ale tento fakt ani v nejmenším nebrání tomu, aby se na skutečných i virtuálních pultech knihkupectví objevily znovu. Navíc v tak krásném vydání. Jedná se již o sedmou dvouknihu s pevnými deskami imitujícími kůži a matným přebalem od Joshe Kirbyho.

Čtěte: Terry Pratchett odhaluje, jaká je Barva kouzel

Pro dva příběhy jsou připraveny dvě záložkové stužky a uvnitř se na některých stránkách objevují i černobílé ilustrace Paula Kidbyho, což je něco, s čím se v klasickém vydání nesetkáme. Knižní provedení tak umocňuje zážitek ze čtení Pratchettových příběhů.

Malí bohové jsou rozhodně jedním z nejlepších příběhů, které se na Zeměploše odehrály a které jsme měli to štěstí si přečíst. Jedno z kouzel Terryho Pratchetta, obrovské množství kulturních, historických, technických a jiných odkazů a podobností mezi Zeměplochou a Zeměkoulí, se v Malých bozích vyskytuje snad pod každým slovem.

Bohové to schytali

Nejlepší na těchto odkazech je to, že člověku snad nikdy nedojdou všechny. Pokaždé když vezme některou z knih do ruky, může si být jist, že si všimne něčeho, co při minulém čtení přešel téměř bez povšimnutí a při čem se bude nyní ne-li smát na celé kolo, pak alespoň potutelně usmívat.

Jak již název napovídá, pod mocný hrot spisovatelova pera se tentokrát dostalo náboženství. Z příběhu se například dozvíme, jak funguje víra a koloběh bohů v zeměplošském univerzu a jak na jednoho prostého mladíka promluví jeho bůh.

Tím chlapcem je Bruta. Přebal knihy ho charakterizuje takto: „Neumí číst. Neumí psát. Umí vypěstovat skvělé melouny. Jeho potřeby jsou velmi skromné. Chce svrhnout mocnou a zkorumpovanou církev a zabránit náboženské válce. Ale ze všeho nejvíc si Bruta přeje, aby si jeho bůh vyvolil někoho jiného.“

Samozřejmě nezůstane jen u náboženství, na paškál si Pratchett bere i filozofii, filozofy a starořecké Atény… omlouvám se, Efebe a jejího Tyrana. V naší malé české kotlině nemusí mít zesměšnění církve a slepé víry v posvátné texty takový dopad jako v jiných částech světa, kde je větší koncentrace věřících. Tam to musí být o to lepší.

Co se zdá v noci svatojánské

Dámy a pánové čerpají z jiného zdroje, kterým není nikdo menší, než největší renesanční dramatik William Shakespeare a jeho drama Sen noci svatojánské. Jak upozorňuje cenami ověnčený překladatel Jan Kantůrek: „I bez znalosti velkého klasika si příhody zúčastněných hrdinů užijete, ale některé narážky by vám mohli uniknout a v některých místech se patrně nezasmějete, jak byste mohli.“

Nedovolím si nezmínit, že onu divadelní hru znám, a přesto jsem si při čtení všiml jen velmi malého množství narážek. Nezbývá mi tedy nic jiného, než dát za pravdu panu Kantůrkovi, že neznalost nevadí.

Oproti Malým bohům, kde se nevyskytují až na malé výjimky (například Smrť) žádné postavy známé z jiných příběhů z Úžasné Zeměplochy, hlavními hrdinkami Dam a pánů jsou tři Lankerské čarodějky v čele s Bábi Zlopočasnou.

Sledujte také další články o Zeměploše

Zatímco první příběh je plný spousty satirických odkazů a děj hraje spíše doprovodnou roli pro někdy až neuvěřitelné hlášky (u kterých se čtenář ponoří do svého smíchu tak, že hrozí nebezpečí jeho odeslání do blázince), v Dámách a pánech hraje příběh a pro Pratchetta klasické závěrečné propojení několika dějových linií prim.

Proč se na Zeměplochu rádi vracíme

Chybí nám už jen výčet toho, proč máme Úžasnou Zeměplochu tak rádi. Na svědomí to má brilantní mytologie Plochy, která je zároveň soudržná a velmi vtipná. Barvité popisy plné skvělých přirovnání, které Terrymu Pratchettovi může závidět celý svět. Postavy, které nikdy nepostrádají hloubku. Ať už mají sebemenší roli, vždy jsou zajímavé a plné života (nebo smrti, pokud jde o nemrtvé). A samozřejmě již zmíněné skvěle vyprávěné příběhy a spousta narážek na naši společnost.

Velký bůh Om v mistrném podání Paula Kidbyho.

Předchozí odstavec obsahuje jen velmi neúplný výčet prvků, díky kterým se na Plochu tak rádi vracíme. Ale celek není jen součtem všech svých částí. Právě správný poměr prvků namíchaných do každého z příběhů dělá ze Zeměplochy fenomén. Pokud tedy patříte mezi fanoušky, milovníky, obdivovatele nebo jakoukoli další zeměplochymilovnou skupinu čtenářů, nezbývá, než vám toto vydání vřele a od srdce doporučit. Ať želva stále kráčí!

Název originálu: Small Gods/ Lords and Ladies
Český název: Malí bohové/ Dámy a pánové
Autor: Terry Pratchett
Obálka: Josh Kirby
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 698
Vazba: vázaná
Rozměry: 138 x 210 mm
Vydal: Talpress, Praha 2011
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: ***** (100 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dva příběhy Terryho Pratchetta svázané do jedné knihy