Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Drž mě pevně, miluj mě zlehka. ABC se roztančilo tangem

Jana Kumherová

Jana Kumherová

19. 6. 2013

Městská divadla pražská oslavila příchod léta tanečním představením. Herci si zatrsali, inscenaci však nikdo nepřipravil o příběh a děj. Na pódiu docházelo ke střetu specifických charakterů.

FOTO: Drž mě pevně, miluj mě zlehka

V taneční inscenaci se začíná od prvního krůčku. Zdroj: MDP

Kdo chodil do tanečních, dobře ví, že kurzy neznamenají jen přešlapování po parketech. Při tanci se nejlépe projeví osobnost každého člověka. A právě s touto skutečností si pohrává úspěšný román Roberta Fulghuma, který se nyní dočkal divadelního zpracování.

Na jevišti nejde pouze o rytmické pohyby, ale i o psychologickou rovinu. Každá postava přináší detailní vykreslení povahy, které velmi trefně a vtipně znázorňuje zažité koncepce. Ať už se jedná o kostým dotažený opravdovými maličkostmi, způsob jednání i skvěle vystižená prostá gesta.

FOTO: Drž mě pevně, miluj mě zlehka

Argentinské tango rozhýbalo činoherní herce divadla ABC.

Vše se na parketu projeví s naprostou přirozeností. Nahlížíme do osudů nejrůznějších lidí s odlišnými zájmy a touhami. Nakonec ale zjišťujeme, že v některých záležitostech si jsou všichni velmi podobní. A to i v lásce k tanci, která se skrývá snad v každém člověku.

Jediné, co bych inscenaci vytkla, že i přes svoji zajímavost místy příliš neubíhá. Zakládá se spíš na poklidném plynutí bez větších zvratů a všechny změny se odehrávají velmi lehce a hladce. Právě proto jí ale místy schází trocha šťávy.

user-avatar-picOčima Anny Kottové: Divadlo ABC se na jeden večer proměnilo na Divadlo v Dlouhé. Režisér Miroslav Hanuš s sebou do ABCéčka přinesl z Dlouhé nejen poetiku, ale i některé prvky jako zpěv herců nebo živou kapelu na jevišti. Divadlo ABC dobře vsadilo na populárního autora Roberta Fulghuma, který přitáhl k divadlu i inscenaci pozornost médií.

Henrieta Hornáčková, které patří první chvíle na začátku inscenace, mi jako lektorka argentinského tanga vyrazila dech. Vymanila se z role roztomilé blondýnky a zatančila ladně i náročné party. V inscenaci se zpívá, hraje i tančí. V první zmíněné kategorii kulhá inscenace na obě nohy. Navíc první polovina končí několika vtipnými, leč příliš nucenými výjevy. I přes toto zaváhání uchopil režisér Hanuš inscenaci citlivě a na první pohled nepříliš záživné téma argentinského tanga o délce dvě a půl hodiny nabil energií po okraj.

Hodnocení: 80 %

Divadlo ABC se tuto hru snažilo zařadit mezi takzvané muzikály pro činoherce. Pro mě osobně bylo představení z mnohem větší části činoherní než hudební či taneční. Argentinské tango je sice stěžejním tématem celé hry, na druhou stranu působí do jisté míry jako prostředek či kulisa.

Živá kapela a tanec dílo rozhodně oživuje. U diváků zabodovali i jednotliví účinkující se svými sólovými čísly. S hravým textem a svěžím rytmem prozpěvovali o životních strastech i náhlé změně spojené s nalezením nového životního stylu, argentinského tanga.

FOTO: Drž mě pevně, miluj mě zlehka

Nešikovné první pokusy nováčků přecházejí brzy do lepšího stadia.

Drž mě pevně, miluj mě zlehka je poklidnou taneční inscenací, která nabízí mnoho zajímavých myšlenek a nápadů. Kromě dramatické části potěší muzikou a tancem. Rozhodně nikoho nemůže urazit.

Drž mě pevně, miluj mě zlehka, Divadlo ABC, autor: Robert Fulghum / Miroslav Hanuš, režie: Miroslav Hanuš, hrají: Jiří Hána, Jiří Klem, Tomáš Novotný, Zdeněk Vencl, Henrieta Hornáčková, Stanislava Jachnická, Lucie Pernetová / Barbora Janatková, Veronika Janků, Zbyněk Fric, Jana Drbohlavová, Lubomír Lipský, Patricie Soukupová, Radka Fidlerová, Hana Doulová, Evellyn Pacoláková  a další

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Drž mě pevně, miluj mě zlehka. ABC se roztančilo tangem