Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Dokonalý únik. Že by pořádný béčko?

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

13. 12. 2009

A-Perfect-Getaway-1Dokonalý páreček si vyjede na dokonalé líbánky na dokonalý Havaj s dvojicí dokonalých vrahů. Obstojí jejich nekonečná láska, či snad zhynou rukou dvou psychopatů? A nebo je to úplně jinak?

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Přesně tohle vystihuje celý film – otázky, nejistota, touha dozvědět se pravdu. Po dlouhé době k nám zase dorazil pořádný béčkový thriller, který má šťávu. Divák je vyloženě vržen do děje a nikdo se ho neptá, jestli se mu stručný úvod líbí, nebo ne. Režisérem i autorem scénáře je možná ne příliš známý David Twohy, který má za sebou hororo-thrillery o drsňáku Riddickovi (Černočerná tma a Riddick: Kronika temna). Jeho styl je jednoduchý, na efekt. Točí filmy, které o sobě vědí, že nejsou perfektní. A právě to je na nich sympatické.

Takže tu máme pár číslo jedna: Cydney (Milla Jovovich) a Cliffa (Steve Zahn). Právě měli svatbu, zajeli si na jeden z ostrovů na Havaji a plánují strávit nejkrásnější chvíle svého společného života v nádherné přírodě. Potkají zde pár číslo dvě: Nicka (Timothy Olyphant) s Ginou (Kiele Sanchez), kteří si spíš vyjeli jen tak na výlet. Na Havaji ale právě dvojice šílenců zabila jedny novomanžele. A vrazi jsou blíž, než bychom si mohli myslet…

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Jako by byl Dokonalý únik rozdělený na dvě části s jasným zlomovým okamžikem. První polovina je postavená na atmosféře. Krásná příroda s tísnivým skrytým tajemstvím lahodí oku a drásá trpělivost. Divák se postupně dozví o nejasné vraždě a chce vědět víc. A má samozřejmě smůlu. Neříkám, že se tu buduje bůhvíjaké napětí, spíš v nás autoři vzbudí jakousi dětskou zvědavost.

A pak přijde nezřízená jízda. Scéna střídá scénu, akce akci, a jak se dozvíme pravdu o vrazích, jakoby se změnil vůbec i žánr Dokonalého úniku. Doteď tísnivý thriller se zvrhne v rychlou řež, kde není nouze o krev a odstávající kusy kůže. Herci vyslovují v podstatě nesmyslné věty, jež ovšem vyzní natolik béčkově a drsně, že jim jenom držíte palce a s otevřenou pusou zíráte.

Můj velký obdiv tentokrát nepatří milé Mille, ale Timothymu Olyphantovi. I když se ze začátku nezdá a vypadá jako další nagelovaný hezounek v tuctovém akčňáku, během filmu se z něj vyloupne pořádný drsňák. Neexistuje žena, která by ho nechtěla mít doma. Jistěže není žádným charakterním divadelním hercem, tady si mě ale určitě získal – vizáží, frajerským vzhledem, neodolatelným šarmem.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Výborná je i kamera a výprava. Takhle krásná příroda není ve filmu jen tak k vidění, a to i když v záběrech nespatříte zmiňovaný Havaj – štáb natáčel v Portoriku. Divoká džungle a mohutné vodopády doslova lákají k návštěvě.

Ale abych jen nechválila, samozřejmě si musíme pořád uvědomovat, že Dokonalý únik je béčko. Obsahuje spoustu logických chyb, zvratů, které nedávají úplně smysl, zbytečných promluv. Nejhorší je snad 5minutová sekvence s přibližným názvem a proto to všechno udělali… Divák i bez nějakého strojeného vysvětlování jasně pochopí motivaci postav a nepotřebuje sáhodlouhé záběry do minulosti. Když ale přimhouříte oko, určitě si Dokonalý únik užijete. Hlavně se musíte připravit na to, že až tak dokonalý není.

Dokonalý únik (Perfect Getaway, A)

Drama / Horor / Mysteriózní / Thriller
USA, 2009, 98 min (Director’s cut: 108 min)

Režie: David N. Twohy
Hrají: Timothy Olyphant, Milla Jovovich, Steve Zahn, Kiele Sanchez, Chris Hemsworth, Marley Shelton

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Dokonalý únik. Že by pořádný béčko?