Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Dnes tu jde o mne, kamélie neměli. Dumasova klasika jinak

Redakce

Redakce

19. 12. 2013

Jak se liší způsob vyjadřování za Alexandra Dumase ml.  oproti dnešku a jak prožíval Armand Duval svoji lásku k paní s kaméliemi? Michal Isteník na sebe strhne veškerou vaší pozornost.

FOTO: Pán s kaméliemi

Typický den u kurtizány Markéty. Zdroj: ŽDJC

Pán s kaméliemi vzpomíná na zemřelou kurtizánu, do níž se na první pohled zamiloval, na jejich první setkání i ta následující.

Hra si pohrává s námětem Alexandra Dumase mladšího, ale zároveň si uvědomuje, že je pouze inscenací v 21.století se všemi jeho modernizačními novinkami, a nebojí se představení zastavit a vrátit se do současnosti. Budete příjemně překvapení moderním osobitým ztvárněním díla přepracovaného Šimonem Cabanem.

FOTO: Pán s kaméliemi

V popředí Michal Isteník jako Armand Duval.

Už začátek s uvaděčem vás upozorní, že se před vámi odehraje něco výjimečného. A skutečně. Jistě vás pobaví vhled z několika úhlů pohledu. Nápadité kulisy zaujmou již od první chvíle. Na pokoj kurtizány Markéty se chvíli díváme z nadhledu, sledujeme kočár, jímž se vrací z opery nebo si prohlížíme atypické leč výstižné ztvárnění hrobu.

Hlavní představitel Michal Isteník předvedl, že si své řemeslo vybral správně. Když na začátku hry říká: „Soustřeďme se na mne,“ myslí to doopravdy. Stává se středem pozornosti a pohrává si s ní excelentně. Obratně střídá emoce, jednou je vypravěčem, podruhé milovníkem. Herecky na výši se hřeje i zbytek souboru.

FOTO: Pán s kaméliemi

Krásná Markéta a jeden z jejích mileneců…

Hru zpestřovala scénická hudba linoucí se z klavíru šikovně včleněného mezi kulisy. Zdůrazňovala dramatické momenty. Na stranu druhou se domnívám, že absence dvou zpívaných písní, ačkoliv zazpívaných bravurně, by představení neuškodila.

Bohužel se chvílemi uši posluchačů až příliš plnily poněkud zbytečnými vulgarismy, které měly dokreslovat rozdílnost dob.

FOTO: Pán s kaméliemi

Čekal jsem před jejím domem…

Inscenace přináší inovativní pohled nejen na Dumasovo dílo, ale i na jeho ztvárnění. Od začátku jste pohlceni ani nevíte jak.

Pan s kaméliemi vás nadchne svou neotřelostí, je jiný, než jakého si představíte. Vřele bych jej doporučila každému, kdo se chce pobavit (možná i nad sebou samým), užít si výjimečný zážitek a zhlédnout rychlý přerod emocí i samotného stylu.

Pán s kaméliemi, soubor Buranteatr Brno v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, autor: Š. Caban, A. Dumas ml., hrají: M. Isteník, K. Zetelová, V. Blahuta, L. Rieger, P. Novák a další

Hodnocení: 100 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dnes tu jde o mne, kamélie neměli. Dumasova klasika jinak