Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Divadlem Disk se přehnala Vojna. Uchvátila temperamentem

Redakce

Redakce

21. 12. 2013

Vojna je dramatickou montáží lidové poezie sebrané Karlem Jaromírem Erbenem. Jejím autorem i režisérem byl Emil František Burian, který ji na prknech divadla D35 uvedl poprvé. Pro svou náročnost se Vojna dočkala dalšího inscenování jen pomálu. Studenti DAMU si však na tento herecký oříšek troufli a svým výkonem uchvátili osazenstvo Disku.

FOTO: Vojna v Disku

Ne vždy se dívka provdávala za svého milého…
Zdroj: Divadlo Disk, Tomáš Svoboda

Vojna v sobě spojuje hned několik prvků typických pro Burianovo divadlo. Těmi jsou především myšlenka syntetického divadla (rovnováha hudby, tance i hereckého projevu) a použití tzv. voice-bandu, tedy sborové recitace.

Studenti DAMU zvládli syntetické divadlo i voice-band velkolepě, což poukazuje jak na jejich všestrannou řemeslnou vyspělost, tak na dokonalou sjednocenost souboru. Jejich nasazení je strhující a člověk jen těžko rozumí tomu, že dokážou udýchat náročné temperamentní choreografie, a přitom ještě zpívají čistě a bez použití mikrofonu.

Soubor funguje jako jedna duše. Nikdo z herců nevyčnívá ani nezapadá a každý jako kdyby nesl příběh individuální i kolektivní zároveň.

FOTO: Voice-band

Soubor složený ze studentů činoherního herectví na DAMU funguje jako jedna duše, jedno tělo.

Režie Jaroslavy Šiktancové doslova vtahuje diváka do příběhu obyčejných venkovských lidí, kteří řeší vztahy milenecké, manželské, příbuzenské i vlastenecké, přičemž nad tím vším se jako přízrak vznáší vojna. Příběh však není explicitně vyprávěn. Je spíše poodkrýván, což činí inscenaci ještě přitažlivější.

Kulisy pro tuto inscenaci nejsou třeba. Herci dostatečně zaplňují a oživují prostor působivými choreografiemi Martina Packa.

Kostýmy jsou příjemně jednoduché a praktické. Zajímavé je výrazné líčení herců, které navozuje prostředí masopustu.

Třešničkou na dortu je živá kapela, přičemž se přídavným jménem živá nemyslí pouhé z masa a kostí.

Vojna je skutečnou diváckou slastí. Umělci v ní totiž dávají vše, co mohou. Vnímavý divák cítí, že divadlo je jen krůček od exploze.

Vojna, Divadlo Disk, autor hudby a textu: E. F. Burian, režie: Jaroslava Šiktancová, choreografie: Martin Pacek, hrají: Michal Balcar, Vojtěch Bartoš, Izabela Firlová, Iva Holubová, Tereza Krippnerová, Marek Mikulášek, Michal Necpál, Marie Radová, Ondřej Vacke, Josefína Voverková, Marie Štípková a další

Hodnocení: 100 % 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Divadlem Disk se přehnala Vojna. Uchvátila temperamentem