×
TOPZINE.cz

RECENZE: Divadlem Disk se přehnala Vojna. Uchvátila temperamentem

FOTO: Voice-band
Soubor složený ze studentů činoherního herectví na DAMU funguje jako jedna duše, jedno tělo.

Vojna je dramatickou montáží lidové poezie sebrané Karlem Jaromírem Erbenem. Jejím autorem i režisérem byl Emil František Burian, který ji na prknech divadla D35 uvedl poprvé. Pro svou náročnost se Vojna dočkala dalšího inscenování jen pomálu. Studenti DAMU si však na tento herecký oříšek troufli a svým výkonem uchvátili osazenstvo Disku.

FOTO: Vojna v Disku
Ne vždy se dívka provdávala za svého milého…
Zdroj: Divadlo Disk, Tomáš Svoboda

Vojna v sobě spojuje hned několik prvků typických pro Burianovo divadlo. Těmi jsou především myšlenka syntetického divadla (rovnováha hudby, tance i hereckého projevu) a použití tzv. voice-bandu, tedy sborové recitace.

Studenti DAMU zvládli syntetické divadlo i voice-band velkolepě, což poukazuje jak na jejich všestrannou řemeslnou vyspělost, tak na dokonalou sjednocenost souboru. Jejich nasazení je strhující a člověk jen těžko rozumí tomu, že dokážou udýchat náročné temperamentní choreografie, a přitom ještě zpívají čistě a bez použití mikrofonu.

Soubor funguje jako jedna duše. Nikdo z herců nevyčnívá ani nezapadá a každý jako kdyby nesl příběh individuální i kolektivní zároveň.

Soubor složený ze studentů činoherního herectví na DAMU funguje jako jedna duše, jedno tělo.

Režie Jaroslavy Šiktancové doslova vtahuje diváka do příběhu obyčejných venkovských lidí, kteří řeší vztahy milenecké, manželské, příbuzenské i vlastenecké, přičemž nad tím vším se jako přízrak vznáší vojna. Příběh však není explicitně vyprávěn. Je spíše poodkrýván, což činí inscenaci ještě přitažlivější.

Kulisy pro tuto inscenaci nejsou třeba. Herci dostatečně zaplňují a oživují prostor působivými choreografiemi Martina Packa.

Kostýmy jsou příjemně jednoduché a praktické. Zajímavé je výrazné líčení herců, které navozuje prostředí masopustu.

Třešničkou na dortu je živá kapela, přičemž se přídavným jménem živá nemyslí pouhé z masa a kostí.

Vojna je skutečnou diváckou slastí. Umělci v ní totiž dávají vše, co mohou. Vnímavý divák cítí, že divadlo je jen krůček od exploze.

Vojna, Divadlo Disk, autor hudby a textu: E. F. Burian, režie: Jaroslava Šiktancová, choreografie: Martin Pacek, hrají: Michal Balcar, Vojtěch Bartoš, Izabela Firlová, Iva Holubová, Tereza Krippnerová, Marek Mikulášek, Michal Necpál, Marie Radová, Ondřej Vacke, Josefína Voverková, Marie Štípková a další

Hodnocení: 100 % 

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


1 Komentář RECENZE: Divadlem Disk se přehnala Vojna. Uchvátila temperamentem

  1. Nelze než naprosto souhlasit. Vojna je jedním velkým působivým dílem, které rozhodně stojí za to vidět!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..