Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Chlupatá odplata není ani vtipná, ani roztomilá

Petra Duhajská

Petra Duhajská

4. 6. 2010

Když není horor strašidelný, člověk se občas aspoň pobaví. Když není doják dojemný, většinou je aspoň hlavní dvojice pěkná na pohled. Ale když není komedie vtipná, nedá se prostě dělat nic jiného, než snažit se neusnout, případně jít pryč z kina (pokud nejste novinář, který film musí vidět celý).

Brendan Fraser a rozzuřený mýval, Zdroj: distributor filmu

Nevyužité trumfy

Na první pohled přitom Chlupatá odplata slibuje celkem kvalitní zážitek. Režisér Roger Kumble už není žádný zajíc, jeho Velmi nebezpečné známosti z roku 1999 se dočkaly mezi diváky i poměrně dobrého přijetí. Stejně tak herecké obsazení se blyští známými jmény – Brendan Fraser, Brooke Shieldsová a teen idol Matt Prokop. Jenže jak už to tak občas bývá, známá jména ještě zdaleka nezajišťují kvalitu.

Zvláštní je, že zklamal i jinak osvědčený trumf komedií, zvířátka. Téma boje lidí se zvířaty už tu bylo mnohokrát a několikrát dalo vzniknout opravdovým klasikám. Za všechny jmenujme třeba Hon na myš nebo Za plotem. Jistě, do zlatého fondu kinematografie by se ani tyto komedie patrně nedostaly, ale účel (pobavit diváka) splnily a plní.

Moderní, ujetý, ale hlavně nepřirozený

Příběh se snaží vycházet vstříc době. Hlavní konflikt se rozhoří mezi nenasytnými developery a zvířátky, která chrání své území. Projekt, který se na počátku tvářil jako ekologický, totiž ve své druhé fázi vyžaduje vykácení celého lesa. A aby byl film ještě aktuálnější a přiblížil se tak dnešnímu průměrnému divákovi, přivezl si s sebou hlavní hrdina Dan Sanders (Brendan Fraser) svou manželku, moderní městskou ženu (Brooke Shieldsová) a pubescentního syna (Matt Prokop), jenž tráví většinu času na facebooku.

I styl humoru se snaží vyjít vstříc mladé generaci. Jenže všechno to působí tak nějak nepřirozeně, jak se říká na krev. Takže z většiny vtípků nakonec zbude jen takové to trapné pousmání, spíš soucitné než pobavené.

Zvířátka dělají divy, Zdroj: distributor filmu

Tak kde se stala chyba?

Technicky je film zvládnutý dobře. Digitálně poupravená živá zvířátka působí někdy sice trochu neživě, ale dodává jim to i na té potřebné démoničnosti. Problém je hlavně v tom, že humor je až příliš přízemní, hrubý a nenápaditý. Některé postavy navíc působí až neskutečně afektovaně. A Brendan Fraser možná je dobrý herec, možná umí být i roztomilý. Jenže image lehce přihlouplého, ale v jádru upřímného a milého člověka, chlapíka od vedle, podtržená pupkem, který má zřejmě vzbudit sympatie obyčejných lidí, mu tentokrát nějak nevyšla.

Zvířata v tomto lese jsou nezvykle šikovná, Zdroj: distributor filmu

A co se nějakého morálního poslání týká, je zabaleno do tak růžového papíru, že je vskutku nestravitelné. Možná se diváci párkrát zasmějí, třeba budou mývalovi a jeho partě chvílemi i fandit, ale žádná královská zábava je nečeká.

Chlupatá odplata (Furry Vengeance)

Komedie/Rodinný
USA/Spojené arabské emiráty, 2010, 92 min

Režie: Roger Kumble
Hrají: Brendan Fraser, Matt Prokop, Ken Jeong, Brooke Shields, Dick Van Dyke, Skyler Samuels, Toby Huss, Patrice O’Neal, Alice Drummond, Angela Kinsey, Gerry Bednob

Hodnocení: 1*

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Chlupatá odplata není ani vtipná, ani roztomilá