Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Recenze: Cestopis Embéčkem kolem světa je splněným snem dvou mladých lidí

Tomáš Miška

Tomáš Miška

15. 11. 2011

FOTO: Embéčkem kolem světaKniha zobrazuje osud dvou mladých studentů na cestě kolem světa. Nenechte si ujít poutavé dobrodružství sedmiměsíční výpravy v přepisu deníku cestovatele Michala Vičara.

FOTO: Radosti i strasti na cestě embéčkem kolem světa

Radosti i strasti na cestě embéčkem kolem světa, Zdroj: archiv Michala Vičara

Nejzajímavější je fakt, že celá expedice přes čtyři kontinenty byla uskutečněna ve starém autě Škoda 1000 MB. Cestopis vznikl z deníkových záznamů jednoho z dobrodruhů, Michala Vičara. Přepis zápisků je trefně doplňován vysvětlivkami a emaily, které Michal odesílal svým blízkým z nejrůznějších koutů světa.

„Před takovým počinem nelze než smeknout.“ Autorevue.cz

Samotný název knihy v sobě nese jistou dávku napětí a slibuje čtenářům velmi poutavý příběh vypravěče Michala a jeho bratrance Martina.

Kniha vypráví o dvou nezdolných dobrodruzích ve společnosti samozvané postarší dámy Jůlie, kterou není nikdo jiný než čtyřicet let stará škodovka.

Četba utíká stejně jako ujeté kilometry – cestopis baví téměř na každé stránce

Silná vůle a přesvědčení je pohání vpřed. Některá z dobrodružství vás přímo vtáhnou do děje, barvitě si představujete všechna úskalí i radosti cesty. To pak četba ubíhá rychlostí jejich cesty a nechává za sebou tisíce kilometrů. Některé záznamy jsou na druhou stranu zdlouhavé, což je ale dané právě stereotypem cestování.

Do knihy byly bezpochyby zahrnuty jen nejhlavnější události v návaznosti na kompletní linii cesty.

FOTO: Kniha je doplněna trefnými ilustracemi Zdeňky Novákové

Kniha je doplněna trefnými ilustracemi Zdeňky Novákové, Zdroj: jota.cz

V cestopisu vidíme pohled pouze jednoho z cestovatelů. Náhled z jedné strany nás přenáší do světa romantického snílka. Do řádků knihy se často nuceným způsobem prodírá psychologie, vystudovaný obor autora, například když bravurně vysvětluje teorie své i světoznámých myslitelů na názorných příkladech.

Mírně nad rámec obsahu se jeví opakování cizích slov a někdy až zavádějící popisy milostných, většinou nevyplněných tužeb.

Cestopis je přepisem sedmiměsíčního dobrodružství, při kterém se podařilo třem dobrodruhům, Michalovi, Martinovi a Jůlii překonat čtyři kontinenty a dvacet dva zemí. Přílohou ke knize je velmi povedené DVD sestříhané z celé cesty.

FOTO: Cestopis je doplněn fotografiemi dokreslujícími průběh expedice

Cestopis je doplněn fotografiemi dokreslujícími průběh expedice, Zdroj: jota.cz

Nechci vyhledávat chyby na této autorově prvotině, protože povznášející je už jen vlastní nápad.

Pro čtenáře musí být nejvíce inspirující fakt, že někdo dokázal uskutečnit vlastních sen, a to proti všem konvencím dnešního světa, aby se řítili v polorozpadlé káře napříč kontinenty. Dokazují nám všem, že to lze, vymanit se a žít. To je na tom to nejkrásnější a před takovým počinem nelze než smeknout.

Embéčkem kolem světa

Autor: Michal Vičar

Počet stran: 296 + 32

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2011

Běžná cena: 328 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Cestopis Embéčkem kolem světa je splněným snem dvou mladých lidí