Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Český mír. Ať žije česká trapnost!

Redakce

Redakce

10. 5. 2010

Vít Klusák a Filip Remunda se divákům vryli do paměti dokumentem Český sen. Chiméra (vymyšlený obchoďák uprostřed pole) nastavovala zrcadlo současné společnosti a místo, aby si rozumně klepala na čelo, ďáblovsky se nám, hloupému stádu pochechtávala. Nyní se autoři vrací s Českým mírem. Možná proto, že jde už o realitu, snímek přechází do zklamaného, ironického smíchu.

Český mír, Zdroj: distributor filmu

Nesměje se totiž už jen naší hlouposti, které jsme si vědomi (kdo občas rád nenakupuje, že?), ale naší podstatě jako takové. O radaru se toho totiž málo ví, ale za to o to víc se toho napovídá. Právě tuto mediální i společenskou pokryteckost Český mír kritizuje. Kritizuje zastánce i odpůrce, nebere si servítky s politiky ani lidmi z davu.Volí k tomu nejen dokumentární formu, ale i tu stylizovanou, uměleckou. Není v tom však žádná prvoplánovost, ale jasná fraška nás samých.

Sranda střídá vážnost

Sledujeme tak zvláštní věc: přísná objektivní dokumentární forma (vzhledem k dlouhému časovému úseku se dá mluvit i o časosběrné metodě) se míchá s jasnou satirou (možná, že ta hranice někdy není příliš znatelná, ale to je na tom všem vlastně nejpřitažlivější) a tvoří tak dohromady ucelené dílo, které nám ukazuje, jak jsme všichni trapní, jak trapná jsou média, politici i ta naše oslavovaná demokracie.

Nadšený Američan

O kvalitách dokumentu hovoří i fakt, že kontroverzní americký režisér Michael Moore (Bowling for Columbine, Farenheit 9/11) byl z dokumentu tak nadšen, že se ho rozhodl zařadit do programu svého festivalu. Možná trochu paradox, říkáte si. Ale i to je ale ten druh humoru, který v Českém míru převládá. Smích, který po projekci zhořkne v ústech, přesto tam po něm nasládlá chuť zůstane.

Český mír

Dokumentární / Komedie
Česko, 2010, 108 min

Režie: Vít Klusák, Filip Remunda
Hrají: George W. Bush, Barack Obama, Slavoj Žižek, Ivan Martin Jirous, Václav Moravec, Jan Vyčítal, Miloš Zeman, Ladislav Smoljak, Jiří Lábus, Tomáš Töpfer, Jiří Krytinář

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Český mír. Ať žije česká trapnost!