Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Casanova hraje všemi barvami. Unikátní balet Nové scény

Jana Kumherová

Jana Kumherová

15. 3. 2012

FOTO: CasanovaPředstavení Casanova plně využívá potenciál Nové scény. Ukazuje navíc, že balet nemusí probíhat ve stále stejné náladě, může se naopak přehupovat z jednoho pólu na druhý. Před zraky diváků se tak odehraje gentlemanský souboj i téměř milostné scény.

FOTO: Casanova

Příběh Casanovy a jeho lásek ožívá v baletní podobě Zdroj: Hana Smejkalová, ND

Představovat příběh benátského záletníka Giacoma Casanovy snad není třeba. Jeho dobrodružný a bouřlivý život protáhne publikum žalářem, klášterem i rozkvetlými loukami, na kterých milenci skotačí s volností motýlů.

Podívejte se: V Národním divadle se probudí Šípková Růženka

Do italských krajin přenáší představení ze všech stran. Casanova předvádí jemné i vášnivé piruety se svými milenkami. Když zmizí v kulisách, část příběhu pokračuje prostřednictvím zrcadel a pláten.

FOTO: Casanova

S krásnými dámami se Casanova setkává na každém kroku Zdroj: Petr Našic, ND

V jiných okamžicích tyto pohyblivé obrazy slouží k dokreslení okouzlující scény. Tvář milované dívky se míhá na každém místě, aby známého svůdníka trápila jako sen, ze kterého se nelze probudit.

Očima Barbory Šimečkové: S trochou nadsázky si troufám tvrdit, že činohru může dělat se špetkou talentu kdekdo. Balet, to je ale jiná káva. Casanova dokazuje, že to, co vypadá jako pirueta sem a zvedačka tam, je ve skutečnosti propracovaná choreografie, která od umělců vyžaduje dřinu a pot. Klobouk dolů před nimi. A přestože inscenace vznikla v devadesátých letech, a devadesátky z ní především v doprovodné filmové projekci srší až příliš, necelá hodina a půl představení nabízí tradiční i neobvyklý pohled nejen do ložnice největšího svůdníka všech dob. Vše s vkusem tanci vlastním.

Hodnocení: 70 %

Casanova si ale nepohrává pouze s tancem zamilovaných a truchlivých duší. Slavnost radující se mládeže dodá skotačivost a laškování. Ženy v přiléhavých kostýmech proplétající se mezi tanečníky přinesou až erotický náboj, který dokreslí moderní zpracování Nové scény. A souboj dvou gentlemanů nakonec dokáže, že i hrubá rvačka a ladný balet se mohou nenuceně propojit.

FOTO: Casanova

Promítaný příběh se místy prolíná s tím, který se odehrává na jevišti

Kostýmy místy vystihovaly dobu sukničkáře Casanovy, místy se přizpůsobily té dnešní. Ani taneční kreace ale nezabránily dámám obléknout například róby s krinolínou a vznášet se i v těžkých sukních ladně jako pírko.

FOTO: Casanova

Ani baletní kostýmy nemusí být jednoduché a prosté

Casanova je klasickým příkladem, jak přenést tradiční příběh na prkna experimentální scény. Zajímavé ztvárnění vtáhne do děje a barvitou muzikou vás provede galantně až k samému konci.

Casanova

Národní divadlo

Scénář: Juraj Jakubisko

Režie: Juraj Jakubisko

Účinkují: Alexander Katsapov, Alexandr Volný, Jevgenij Vrublevskij, Filip Janda, Radka Slatinská, Zuzana Herényiová, Viktorie Vrublevská, Eva Zápotocká a další

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Casanova hraje všemi barvami. Unikátní balet Nové scény