Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Čarodějův učeň. Nicolas Cage je čaroděj, ale bez špičatého klobouku

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

17. 8. 2010

Špičaté má leda tak boty. Podle jeho filozofie totiž každý správný frajer nosí naleštěné botky, které ovšem jeho učeň považuje za důchodcovské křápy. Půjde v tomhle novém fantasy filmu jen o nudný generační střet, nebo vás i pobaví?

Proletíme se nad městem?, Zdroj: distributor filmu

Nicolas Cage se už nějakou tu dobu nevyhřívá na hollywoodském výsluní. V jednom ze svých posledních filmů, komiksovém akčňáku Kick-Ass, ale dokázal, že pokud si dělá sám ze sebe srandu, pořád má cenu ho do snímku obsadit. Zřejmě si to řekl i režisér Jon Turteltaub a po neúspěšných Lovcích pokladů, které spolu taky natočili, se vrhli na téma kouzelníků a špičatých klobouků…

Čaroděj jako z Pána prstenů

Ano, inspirace Pánem prstenů je docela vidět. Ale ne natolik, abyste otráveně zívali. Spíš jde o základní téma, které je v obou filmech stejné, a o jeho obohacení o kouzla a nějakou tu mytologii. Čarodějův učeň totiž staví na bájích o Merlinovi a jeho kouzelnických učních…

Čaroděj Cage a jeho učeň Baruchel

Dave (Jay Baruchel) je obyčejný kluk, který se různě poflakuje a nikdy by ho nenapadlo, že jednou bude muset zachránit svět. Jako Frodo. Jenže jednoho dne se s ním spojí tajemný čaroděj Balthazar Blake (Nicolas Cage) a tuhle nemalou práci po něm chce. Jako Gandalf. Vzhledem k faktu, že tenhle film je jasně zacílen na děti, co myslíte, podaří se mu to?

Ufňukaný outsider zachraňuje svět

Kromě záchrany Země ještě mladý učeň uhání krásnou dívku, do níž je už deset let zamilovaný. Jak vidíte, snímek je plný těch nejhloupějších klišé. Stereotyp ufňukaný outsider, který zachraňuje svět a usiluje o svou nedostižnou lásku není nic extra. Takových tu už bylo. A se všemi to skončilo stejně. Co tedy Čarodějův učeň může nabídnout navíc?

Především toho poslední dobou zatracovaného Cage. Je vtipný. Má charisma. Sluší mu to. Každý správný učeň by ho nejprve nenáviděl pro jeho pedantství a pak si ho zamiloval kvůli jeho zásadám. Stejně jako hlavní hrdina. A o to tu jde – do fantaskního příběhu promítnout něco skutečného, co zahýbe emocemi diváka. Nemusí se zrovna brečet, stačí, když upřímně držíte palce oběma klaďasům. I Baruchel je v roli tragického trumbery nečekaně úspěšný.

Monica Bellucci je opět sexy…

Plusem je taky to, že oproti nedávnému Percymu Jacksonovi, který využíval řecké mytologie, zde kouzlení á la já jsem Merlinův kámoš není na škodu. Triky jsou navíc obstojné, dialogy dávají smysl a Monice Bellucci (ve velice krátké a vedlejší roli) to neskutečně sekne. Záporák s tváří Alfreda Moliny se sice nemůže rovnat doktoru Octopusovi z druhého Spider-Mana (tehdá měl tenhle britský herec o něco větší osobní kouzlo, doslova), ale taky slušně sekunduje hlavním hrdinům.

Modrý plazma koule jsou prostě efektní

Za tímhle slibným projektem taky nestojí nikdo jiný než Jerry Bruckheimer. Producent, jenž si vždycky všimne megafilmového potenciálu, který naláká širokou skupinu diváků. I náročnější nebudou úplně zklamaní. Jistě, není to Počátek, ale třeba ladění celého filmu do temně zelené působí vyloženě cool.

Čarodějův učeň je tak přesně to, co bychom čekali. Lehká popcornová jízda, na kterou vezmete děti a ani jeden z vás se nebude nudit. Nic hlubšího v tom ovšem nehledejte.

Čarodějův učeň (Sorcerer’s Apprentice, The)

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy
USA, 2010, 110 min

Režie: Jon Turteltaub
Hrají: Nicolas Cage, Jay Baruchel, Monica Bellucci, Alfred Molina, Toby Kebbell, Ethan Peck, Teresa Palmer, Peyton List, Omar Benson Miller, Jake Cherry, Gregory Woo

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Recenze: Čarodějův učeň. Nicolas Cage je čaroděj, ale bez špičatého klobouku