Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Bytná na zabití zaujme, ale nenadchne. Švormová je rozkošná

Redakce

Redakce

2. 11. 2014

Bytná na zabití v Divadle na Vinohradech je detektivní černá komedie z pera irského dramatika Grahama Linehana. Zachycuje pět podvodníků, kteří se v maskách hudebníků nastěhují do podnájmu staré dámy a dokonce ji zapojí do zločinu. Inscenace režiséra Juraje Deáka udrží divákovu pozornost, ale nadšení v něm nevyvolá.

FOTO: Bytná na zabití

Jak se zbavit staré dámy, která prohlédla zločin? Těžko, když je taková rozkošná.

Bytné na zabití škodí, že parta zlodějíčků je pouhou pěticí typů. Filip Blažek je jen agresivní Rusák, Lukáš Příkazký nervózní závislý mladíček, Václav Vydra zbabělý travestita a Martin Zahálka hromotlucký hlupák, u kterého divák přesně vytuší, kdy přijde jeho stále se opakující replika. Méně plochá je snad jenom postava Ivana Řezáče, která představuje nevyzpytatelného džentlmena a mozek operace.

Starou roztomilou dámu paní Wilberforceovou ztvárnila Libuše Švormová. Do role vložila svoje osobní kouzlo, nicméně ani to nezachránilo, že se první polovina představení vlekla. Naštěstí byla zakončena skvělou scénou – koncertem, při kterém herci málem vypustili duši. Salvy smíchu vyvolával především Václav Vydra, kterému se housle rozpadaly pod rukama.

FOTO: Koncert v Bytné

Koncert ocenily nejen staré dámy, ale i diváci.

Druhé dějství bylo dynamičtější a obsahovalo spoustu napínavých a překvapivých momentů – koho by zpočátku napadlo, že šála může sehrát tak důležitou roli?

Na inscenaci zaujala složitá a důmyslná scéna Davida Baziky. Předsíň, kuchyň, pokoj, střecha i nádraží stály současně na jevišti a přitom se nerušily.

Na závěr bych ráda pochválila práci s papouškem – jediným přítelem paní Wilberforceové. Divák ho nikdy nespatří – vidí jen klec přehozenou bílou látkou a slyší ptákův hlas. Postavy však mají možnost nakouknout pod přehoz. Pokaždé se zvířete zděsí. Jejich odpor k papouškovi je tak silný, že jej divák touží také spatřit, čímž je udržován v napětí. Jednoduše řečeno, papoušek svou roli sehrál zdařile.

Bytná na zabití, Divadlo na Vinohradech, autor: Graham Linehan, režie: Juraj Deák, hrají: Libuše Švormová, Ivan Řezáč, Václav Vydra, Filip Blažek, Martin Zahálka, Lukáš Příkazký, Jiří Čapka, Jana Jiskrová

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

RECENZE: Bytná na zabití zaujme, ale nenadchne. Švormová je rozkošná