Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Brkelemeke zve na bláznivý výlet. A nezastaví se před ničím

Jana Kumherová

Jana Kumherová

10. 9. 2013

Dva kamarádi, spacáky a nekonečná touha po dobrodružství i zážitcích. Ta se naplní nejen postavám, ale i divákům. Improvizační komedie Brkelemeke chrlí nápady.

Brkelemeke

Pravá kamarádská idylka v přírodě. Zdroj: Michala Hadušovská

Brkelemeke vás hned ze začátku nabije pořádnou dávkou energie. Natěšení výletníci popadají batohy a ve dvou táhnou celé představení až do konce. Do nejrůznějších koutů se přenesou během několika vteřin a do vší jednoduchosti zahrnou notnou dávku fantazie.

Vyrážíme za sluncem? Zajdeme si do baru? Kulisy vznikají na plátně před zraky diváků. A když si herci zatouží zaplavat v moři, stačí prostrčit hlavu papírem, na který nakreslili vodu.

Hra se místy pouští i do hlubších témat. Uvažuje nad iluzemi a skutečností, pokouší se o přehrání vážného kulturního díla. I v této rovině však staví na první místo humor a pobavení diváků.

FOTO: Brkelemeke

K cestování používají hrdinové různých prostředků.

Místy by se možná dala vytknout až přílišná ztřeštěnost, která může zavánět přeháněním. Na druhou stranu právě toto popuštění zažitých konvencí na uzdě dodává inscenaci osobitý charakter a svéráznost. Vždyť právě svoboda je hlavním tématem celého příběhu.

Důkazem tohoto volnomyšlenkářství je i fakt, že hra nemá pevný scénář. Herci mají v hlavě pouze základní myšlenku a několik záchytných bodů, které by na jevišti měly zaznít.

FOTO: Brkelemeke

Originálně vyřešili tvůrci jak kulisy, tak kostýmy. Zdroj: David Moravec, Brkelemeke

Jejich výkony přitom nespočívají pouze v teatrálnosti, ale i v akrobacii a gymnastice. Brkelemeke směřuje k alternativnímu divadlu a nese si s sebou nádech pouličního umění.

Autentický zážitek divákům slibuje i to, že oba představitelé jsou sami cestovatelé. Pokud si něčím u vystoupení můžete být jisti, tak vás rozhodně vtáhne pomocí atmosféry plné toulání i dobrodružství. A kromě pocitu svobody vám zaručí i úsměv na rtech.

Termíny představení:

14.9. Jílové u Prahy v rámci Dnů evropského dědictví v 17:30

29.9. Divadelná Nitra, Slovenská republika v 16:45

Brkelemeke, Brkelemeke, tme divadlo, režie: Michala Hadušovská, námět: Petr Štěpánek, hrají: Petr Štěpánek a Jakub Albrecht

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Brkelemeke zve na bláznivý výlet. A nezastaví se před ničím