Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Bratři. Jeho brácha má príma bráchu…

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

6. 2. 2010

brothers-1Ten starší vždycky udělal, co se od něj čekalo. Mladší skončil ve vězení. Starší má perfektní ženu, dvě roztomilé dcerky a jeho život je bez nejmenšího problému. Mladší nemá práci, pije a jeho otec ho nenávidí. A pak ten starší umře…

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Tolik stručně dějová linka nového dramatu Bratři. Pana dokonalého, milujícího otce a manžela, ale také vojáka z povolání Sama, si zahrál Tobey Maguire. Jeho protějšek, výtržníka Tommyho zase Jake Gyllenhaal. Jistou podobnost nezapřou. A teď jaká je zápletka?

Sam zemře během operace v Afghánistánu. Jeho žena Grace (Natalie Portman) je zdrcená, neví co si počít, a tak ráda přijme pomoc od švagra Tommyho. Ten jí vyspraví kuchyň, hraje si se svými neteřemi a oba vypadají, že by jim to mohlo krásně klapat… Jenže pak se Sam vrátí z mrtvých. Všechno by bylo bez problému, ovšem kvůli zážitkům z věznění, které nemůže s rodinou sdílet, se změnil. A to dost radikálně.

Já osobně nepatřím mezi fanoušky psychologických dramat z prostředí války. Pokud sdílíte tuhle averzi se mnou, nemusíte se ale nijak bát. Válka tu není ústředním tématem. Autorům nejde ani tak o hrůzy, jež Sam ve vězení zažil, jako spíš o nepřenositelnou zkušenost, kterou tím získal. Podobně jako ztracená generace po první světové válce  přichází Sam domů, ale natolik se změnil, že už si s rodinou nerozumí. Nechápe, jak se můžou smát, jak si můžou nezávazně povídat. Cítí, že nezapadá. Že je vykořeněný.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Tobey Maguire spolu s režisérem Jimem Sheridanem (autor např. opomíjeného Ve jménu otce) vykreslili osud vojáka Sama perfektně. Divák sleduje jeho počínání, ví, že je špatné, ale zároveň si uvědomuje, že na jeho místě by asi jednal stejně. Tobey si za svůj výkon také odnesl nominaci na Zlatý glób, kupodivu se ale Bratři nedostali do žádné kategorie blížících se Oscarů.

Stejně tak odvedl výbornou práci i Jake Gyllenhaal. Problémového hejska zahrál přirozeně, jako by takový ve skutečnosti i byl. Zároveň ale jeho proměna v muže, který se po smrti svého bratra musí starat o jeho rodinu, působí upřímně a vytváří tak chlapa, kterého by chtěla každá z nás. Ke konci si ze své drsné image totiž zachová snad jen neoholenou tvář (a to je sexy, co si budeme povídat) a vyzývavý pohled. Jeho srdce je bezpodmínečně zasažené krásnou švagrovou a milými holčičkami.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Což náhle oživlý Sam pozná. Začne se chovat jako žárlivý šílenec a divák pak vlastně neví, komu ze dvou bratrů fandit. Tommy je dokonalý a zábavný, ale samozřejmě se klidí bráchovi z cesty. Sam se sice chová příšerně, ale můžeme mu to mít za zlé, když zažil, co zažil? Bratři pokládají otázky a my si na ně musíme odpovědět, což není zrovna nejlehčí. Kdo z nás byl ve válce? Kdo z nás se zakoukal do manželky svého bratra?

Jedinou škodou snímku je, že chvílemi spadne do nudy. Ta hlavní esa má totiž schovaná až na konec a k němu se musíme prokousat asi hodinou, která působí jak z tuctového psychologického dramatu. Gradace je sice báječná věc, ale úvod je také důležitý. Aspoň nás ale celou dobu provázejí příjemné písničky ze soundtracku, který rozhodně není od věci si koupit. Pokud tedy máte zájem o něco vážnějšího, nad čím budete přemýšlet i po cestě z kina a u toho si budete v duchu zpívat pomalou kytarovku, jděte do Bratrů. Tedy, vlastně na Bratry.

Bratři (Brothers)

Válečný / Drama
USA, 2009, 105 min

Režie: Jim Sheridan
Hrají: Jake Gyllenhaal, Natalie Portman, Tobey Maguire, Mare Winningham, Sam Shepard, Jenny Wade, Bailee Madison, Taylor Geare, Patrick Flueger, Carey Mulligan, Luce Rains, Clifton Collins Jr.

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Bratři. Jeho brácha má príma bráchu…