Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Bez soucitu. Nebo spíš bez pointy?

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

22. 6. 2010

Travolta požírající čtvrtlibrák se sejrem, vyděšený a sexy Jonathan Rhys Meyers, fajn nápad udělat si z filmu srandu. Jak to ale dopadlo?

Jonathan Rhys Meyers v Bez soucitu, Zdroj: distributor filmu

Když se dostaly na povrch první informace o snímku Bez soucitu, fandové old schoolových akčňáků zbystřili. Těšili se (včetně mě!) na pořádnou jízdu, kdy budou kulky svištět vzduchem a mozek bude tak realistický, až vyprskne i do kinosálu. Takže?

Vyšlo to tak napůl.

Bez soucitu je příjemný akční film, který vás párkrát pobaví, ale rozhodně se nejedná o nějakou mega smažbu á la Francouzská spojka. Na vině je především scénář, který postrádá inteligentní děj. Jistě, střílení je fajn, běhání s padouchy v zádech je taky fajn, boje pěst na pěst jsou dokonce víc než fajn! Ale film nemůže stát jenom na akci. A nejhorší na tom je, že autorem scénáře je božský Luc Besson (Brutální Nikita, Pátý element).

Velkou oporou zde jsou ovšem herci. Jonathan Rhys Meyers ztvárnil uťapkaného úředníčka, který má báječný život, milující snoubenku a skvěle placenou práci. Tak nějak mu to ale nestačí, a tak si začne hrát na agenta 007. Dostane dost zvláštního parťáka (s tváří Johna Travolty), do ruky bouchačku a první úkol. Zabít drogové dealery.

To by byl celkem dobrý rozjezd, divák je natěšen…a ejhle, celý scénář se sesype. Travolta s Meyersem jezdí z jednoho místa na druhé, vždycky někoho zastřelí a dají mu přes hubu… A člověk se vlastně v tom všem ztratí. Najednou nechápe, proč šli tam a tam. Kde našli informace, že právě za těmihle dveřmi se skrývá drogový boss?

Záchranka v podobě Travolty a Meyerse

Oba herci ale snímek zachraňují. Výborně se vžili do svých rolí drsného agenta a agenta zelenáče. Chvílemi působí směšně, ale je to v rámci nadsázky. S tou musíte počítat i v některých scénách, kdy Travolta všechny rozstřílí, aniž by třeba uhnul před jediným samopalem. Dejme tomu, že oba používají cheaty.

John Travolta v Bez soucitu, Zdroj: distributor filmu

Jenže i to začne po chvíli nudit, a tak vám vlastně dojde, že se díváte na pouze průměrný akční film. A kdyby v něm nehrála dvě herecká esa, vůbec by nemělo smysl ho sledovat. Hlavně by nešel do kin, protože podobné téma bylo už stokrát zpracováno a v polovině případů šlo stejně rovnou na DVD.

Je to škoda, nápad měl velký potenciál – zavzpomínat si na staré dobré old school filmy vždycky udělá radost. Jenže Bez soucitu nenaštve-nenadchne. Taky si všimněte hrozného překladu názvu. From Paris with Love vás zaujme odkazem na Jamese Bonda (Srdečné pozdravy z Ruska). Bez soucitu? To je trochu bez pointy.

Bez soucitu (From Paris with Love)

Akční / Krimi / Thriller
Francie / Velká Británie / Německo, 2010, 92 min

Režie: Pierre Morel
Hrají: Jonathan Rhys Meyers, John Travolta, Kasia Smutniak, Amber Rose Revah, Melissa Mars, Farid Elouardi, Chems Dahmani, Richard Durden, Luc Besson

Hodnocení: 3***

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Bez soucitu. Nebo spíš bez pointy?