Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Benga v záloze. I outsiderům můžou narůst koule

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

28. 11. 2010

Zvlášť když jedním z nich je Mark Wahlberg, kdysi model boxerek Calvin Klein. Spolu s Willem Ferrellem se rozhodli vzepřít škatulkování na „hustej policajt“ a „úředníček“ a jdou do akce. I když jsou jenom v záloze…

Můžou těmhle dvěma tragédům narůst koule?, Zdroj: distributor filmu

Tedy alespoň na začátku v záloze. Gamble (Will Ferrell) a Hoitz (Mark Wahlberg) jsou totiž zastíněni hvězdami největšího kalibru. Superpolicajty, kteří střílí, je jim jedno co a koho, proskakují sklem, zatýkají padouchy jako ve filmu… A tihle dva mezitím sedí za svými kancelářskými stoly.

Z kancelářské krysy drsňákem

Gamble proto, že je ustrašený loser, Hoitz zase kvůli dávnému trapasu, kdy si spletl zločince se slavným sportovcem a postřelil ho (díky čemuž ho všichni kolegové nenávidí). Jenže pak se stane něco nečekaného. Superpolicajti jsou ze hry venku. A Gamble s Hoitzem kápnou na nenápadný případ, ze kterého by mohl být zločin století…

Asi začínáte tušit, jak šílená tahle komedie je. A taky vám možná něco připomíná. Svým konceptem dvou poldů, kteří musí spolupracovat, i když se zaboha nesnáší, scenárista a režisér v jedné osobě Adam McKay kopíruje nespočet akčních komedií – novější film Poldové od Kevina Smithe, svým způsobem staršího Posledního skauta… Bohatě by stačily i všechny Smrtonosné zbraně. Nepřináší holt nic nového.

Výstřih Evy Mendes má pořád co nabídnout

To je problém nejen scénáře, ale i hereckých projevů hlavních protagonistů. Ferrell si střihnul zase jednoho podivína, který se nemožně chová, mluví a vypadá jako kudrnatý tragéd. Wahlberg je sprostý, nepříjemný, a aspoň on je zábavný, ale na svou podobnou roli ve Skryté identitě tady prostě nemá. Když se tu navíc Eva Mendes (z nepochopitelných důvodů sexy manželka Gambla) projde v upnutých šatech, stačí vzpomenout na Noc patří nám, kde bylo vidět o dost, dost víc…

Výstřih fajn, ale v Noc patří nám bylo vidět tak nějak...všechno

A takhle bychom mohli pokračovat donekonečna. Vzít téměř jakýkoli záběr z Beng a vymyslet starší film, v němž jsme mohli vidět to samé (a lépe). Touto neoriginalitou a fádností začne snímek po prvních, akcí nabitých deseti minutách, nudit.

Nejhorší ale je, že v sobě skrývá potenciál s tváří Wahlberga. Protože mezi tou otravnou omáčkou, při níž si budete muset držet víčka, abyste to definitivně nezalomili, občas vykoukne povedený fór. Ovšem natolik povedený, že se najednou rozesmějete nahlas, navzdory tuctovému zbytku snímku. A pokaždé to vypadne z permanentně naštvaného Hoitze.

Nas*aný Wahlberg s lidskou tváří

Wahlberg mu totiž dokázal vtisknout lidskost stylem, kterým snad v takové podprůměrné záležitosti ani nemusel plýtvat. Je malinký, frustrovaný, nešťastně zamilovaný, pesimistický a agresivní. Prostě sympaťák, kterému stačí se podívat do kamery a automaticky si získá divákovu přízeň.

Mark Wahlberg - malinký, ale sexy

Pak je i dost zvláštní, že právě jeho vtípky jsou ty povedené. Skoro to svádí k úvahám nad improvizací, to by ale asi nebylo úplně fér ke zbytku filmařského ansámblu. On to totiž není vyloženě špatný film. Akorát existuje fůra podobných, které jsou výrazně kvalitnější.

Benga v záloze (Other Guys, The)

Akční / Komedie / Krimi
USA, 2010, 107 min

Režie: Adam McKay
Hrají: Mark Wahlberg, Will Ferrell, Samuel L. Jackson, Eva Mendes, Dwayne Johnson, Michael Keaton, Ray Stevenson, Steve Coogan, Craig Robinson, Anne Heche, Harry L. Seddon, William Henderson White, George Aloi, Rob Riggle, Damon Wayans Jr., Lindsay Sloane

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Benga v záloze. I outsiderům můžou narůst koule