Menu
TOPZINE.cz
Hudba

RECENZE: Barbra Streisand zaspala dobu. Její nové album nudí

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

15. 10. 2011

FOTO: Barbra StreisandBarbra Streisand nazpívala ve své nesmrtelné kariéře další desku. What Matters Most ale není tím nejlepším, co tahle bravurní herečka za svůj život dokázala.

FOTO: Barbra Streisand

Barbra Streisand, Foto: fashionindie.com

Americká zpěvačka Barbra Streisand je na výsluní popularity již více než třicet let. Za tuto dobu stihla vydat desítky alb, napsat stovky textů a odzpívat nespočet koncertů. Nasbírala mnohá hudební ocenění a získala si srdce posluchačů na celém světě. Nedávno vydala novou desku What Matters Most. Její poslech ale vůbec není takový, jaký by se dal od hvězdy jejího formátu očekávat.

Barbra Streisand se narodila 24. dubna 1942 v newyorském Brooklynu v USA. Proslavila se především jako filmová a divadelní herečka. Své místo si ale vydobyla také ve světě hudby jako skladatelka a zpěvačka. Její alba se pohybují v žánrovém poli popu a dají se počítat na desítky.

Je těžké začít, protože album jako by žádný začátek ani konec nemělo. Celé působí jako jeden celek, jako jedna dlouhá jedenačtyřicetiminutová skladba. Většina skladeb plyne ve stejném pomalém tempu a melodie se od sebe také nijak zvlášť neliší.

Přeci jenom se na přebalu alba člověk dočte, že první skladba opravdu existuje a nese název The Windmills of Your Mind. Je velmi klidná, hudební nástroje jsou potlačeny na minimum. Barbře nelze upřít krásný hlas a to, jakým způsobem skladbu úžasně prožívá, cítí každičký tón. Je tu však jedno velké ale. Je to nuda. S každou ubíhající sekundou posluchač očekává změnu, vzrušení, gradaci. Ta ale nepřichází a čas zoufale běží dál.

Barbra Sreaisand – The Windmills of Your Mind

Druhý počin začíná o poznání lépe. Sametový tón hoboje člověka posouvá do jiné dimenze. S prvními tóny se otevírá pohádkový svět, ve kterém princezna potkala krásného prince, zamilovala se do něj a on do ní. Something New in My Life by mohla být malou náplastí na prvotní odřeninu.

Náplast je ale opět poměrně rychle stržena. Solitary Moon, Nice‘n‘Easy, Alone in the World, So Many Stars – skladby jedna jako druhá. Při troše zamyšlení zkrátka nepostřehnete žádný velký rozdíl.

Album zachraňuje výkon orchestru

Za zmínku rozhodně stojí alespoň orchestr. Jeho výkon je bravurní. Sóla, jež se objevují téměř v  každé skladbě, jsou jediným oživením, které deska poskytuje. Tóny v sobě mají velmi příjemné stopy jazzu a dokáží upoutat posluchačovu pozornost.

Maličko svižnější tempo Barbra nasazuje v kousku, který pojmenovala That Face. Poněkud rozpačitý začátek vystřídají pěkné swingové rytmy a konečně se ve zpěvaččině hlase objeví trocha pozitivity a energie. Bystřejší jedinci zaslechnou v písni také smích. Dokonce i palce u nohou a hlava se daly při poslechu do pohybu. Za tuhle skladbu by Barbra zasloužila jedničku.

Barbra Streisand – That Face

Závěr onoho podivuhodného studiového počinu už je opět v plouživém tempu. I’ll Never Say Goodbye i What Matters Most nemají čím překvapit. Jednotlivé skladby nejsou příšerné a neposlouchatelné. Vůbec ne. Pouze jejich aranž a výstavba celého alba je špatná. Vše je příliš stejné a jednotvárné. Barbra má úžasný hlas, albem What Matters Most ale veškerý svůj potenciál zabila a krásné texty utopila v nudných melodiích.

Poslechnutí desky by vydržel asi jen málokterý muž, protože jednotlivé skladby jsou pro drsnější polovičky přeci jen příliš sladké. Pro ženy je album jako trn, který uspal Šípkovou Růženku na dlouhých sto let.

FOTO: Barbra Streisand - What Matters Most coverBarbra Streisand – What Matters Most

Vydáno: 2011

Skladby: The Windmills of Your Mind, Something New in My Life, Solitary Moon, Nice’n’Easy, Alone in the World, So Many Stars, The Same Hello, The Same Goodbye, That Face, I’ll Never Say Goodbye, What Matters Most

Celkový čas: 41:39

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 35 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Barbra Streisand zaspala dobu. Její nové album nudí