Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Až naprší a uschne! Lehká komedie baví diváky na Fidlovačce

Kristýna Plešková

Kristýna Plešková

26. 11. 2013

Divadlo na Fidlovačce pro diváky připravilo lehkou komedii plnou nenucených žertů, výstižných dialogů a životní ironie. Komedie Až naprší a uschne, lákala diváky nejen svým obsazením, ale také svým prvním uvedením v České republice.

Foto: Eliška Balzerová v roli energické herečky

Až naprší a uschne, komedie plná lechtivého humoru a šumivých dialogů. Zdroj: Roman Černý, DnF

Komedie pohrávající si s lehkým humorem a životem umělců, to přesně je inscenace Až naprší a uschne. Nenáročný a hravý text lehce polechtá divákovu bránici, zatímco se nemotorná rodina umělců snaží mezi sebe začlenit svou návštěvu. Ovšem již po prvních scéně je divákům zřejmé, že umělci mají vlastní život a nejsou schopní v něm uvítat nikoho jiného než sobě podobné. V tomto případě pouze svou služebnou a děti.

Inscenaci z anglického venkova z roku 1920 do přítomnosti přenesla režisérka Jana Kališová. Nutno uznat, že z představení kromě humorných dialogů a dobré nálady sálá také připravenost, což je u komedie, jako je tato, velmi důležité. Na hercích bylo pak zřejmé, že se ve svých rolích cítí velmi dobře a že jim premiéra vrásky nedělá.

FOTO: Petr Batěk, Lukáš Rous, Marie Doležalová a Vanda Chaloupková na scéně Až naprší a uschne

Komedii skvěle doplňuje nejen scéna, ale i kostýmy.

Hned od roztažení opony upoutá divákovo oko krásně nachystaná scéna, která znázorňuje obývací pokoj rodinného domku. Interiér je příjemně laděný a divákovi se nijak nevnucuje. Naopak přirozeně dokresluje atmosféru, kterou navozuje potřeštěná rodina. O přípravu scény se zasloužil Michal Syrový.

Stejně tak zdařilé jako scéna jsou i kostýmy. Diváky zaujalo naprosto nenucené provedení dobového oblečení, ať už běžného k dennímu užívání či večerních rób. Přirozené barvy, lehké materiály a padnoucí střihy, to vše této inscenaci skvěle sedí. Na hercích bylo zřejmé, že se v kostýmech cítí pohodlně. Kostýmy jsou zásluhou Ivany Brádkové.

FOTO: Autor hry Až naprší a uschne Noël CowardNoël Coward (16.12. 1899 – 26.3. 1973)

Jeden z nejvtipnějších, nejelegantnějších a nejvšestrannějších mužů své doby. Ať udělal cokoli, mělo to styl. K jeho osobnosti neodmyslitelně patřil hedvábný župan, kouř z dlouhé cigaretové špičky, duchaplná mluva a vybrané chování. V roce 1969 byl povýšen do šlechtického stavu. Američané ho o rok později ověnčili prestižní divadelní Cenou Tony za celoživotní dílo. Na jeho počest pojmenovali v roce 2006 jedno londýnské divadlo. Ve své dramatické tvorbě navázal na klasické komediografické tradice Congrevea, Sheridana, Wilda a Shawa. Cowardovou doménou byla fraška a komedie mravů. Soustředil se v nich především na mravy a nemravy vyšších společenských tříd, do nichž se sám v mládí vyšvihl. Celkem za svůj život publikoval na padesát divadelních her, z nichž mnohé jsou dodnes součástí světového repertoáru, např. Až naprší a uschne, Intimní život, též jako Líbánky ve čtyřech, Láska mezi umělci, Hvězda v pasti, Akt s houslemi, též jako Nahá s houslemi…  Podle jeho her a scénářů bylo natočeno mnoho filmů, ve spoustě z nich sám hrál, některé i režíroval. U nás se proslavil především díky komedii Rozmarný duch (Blithe Spirit, 1941).

Celá hra je protkána hereckými hvězdami a jejich bravurními výkony. Nelze tak ani zhodnotit, který byl nejvýraznější. Přesto se většina divácké pozornosti upínala na Elišku Balzerovou v roli energické herečky Judity Blissové. Chvílemi si divák může připadat, jako když sedí u této herečky doma na gauči a snaží se pochopit jejího velkolepého ducha. Natolik věrohodně se Eliška Balzerová přiblížila divákům ve své roli.

FOTO: Eliška Balzerová v roli Judity Blissové.

Eliška Balzerová předvedla bravurní výkon.

Ovšem skvělé ztvárněné jsou i další role. Například výkon Ladislava Županiče, coby neúspěšný a tvrdohlavý spisovatele Davida Blisse, diváky nadchl. Jeho roztržitost a nabručenost diváka zaujala a mnohým ženám ukázala, že doma ještě není tak zle, dokud si jich manžel aspoň občas všimne. Velmi zdařilé byly i postavy sobeckých dětí uměleckého páru v podání Marie Doležalové a Matěje Nechvátala.

Jako nenápadná myška tam pak vždy vkročí Klára, která se stará o celou domácnost. Tato energická a čiperná dáma, kterou ztvárnila Ludmila Molínová, vždy děj příjemně oživí a divákům vykouzlí rychle a snadno úsměv na rtech ještě než promluví.

FOTO: Iva Pazderková a Ladislav Županič v inscenaci Až naprší a uschne

Romantika v podání Ladislava Županiče a Ivy Pazderkové.

V inscenaci se ovšem bravurně předvedli také Iva Pazderková, Vanda Chaloupková, Lukáš Rous a Petr Batěk, kteří ztvárnili postavy návštěvníků. Ukázali jak jednoduché je se ztratit a zamotat ve světě, který není schopný pochopit žádný smrtelník.

V této inscenaci si zcela jistě každý divák najde postavu, se kterou se sám ztotožní. A ačkoliv se jedná o lehkou a nenáročnou komedii, přesto si sebou divák kromě dobré nálady z divadla odnese i malé poučení. Pochopí, že život s umělcem je mnohdy náročný a že být umělcem znamená žít ve svém vlastním světě, který nikdy nikdo nepochopí. Ostatní na vás můžou hledět jako na sobce, ale vy jím nejste, jste jen prostým člověkem, který se oprostil od běžného života a pluje ve svém vlastním.

Až naprší a uschne, Divadlo Na Fidlovačce, autorem hry: Noël Coward, překlad: Pavel Dominik, režie: Jana Kališová, hrají: Eliška Balzerová, Ladislav Županič, Marie Doležalová, Matěj Nechvátal, Iva Pazderková, Lukáš Rous, Vanda Chaloupková, Petr Batěk, Ludmila Molínová, Lilian Malkina

Hodnocení: 90%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Až naprší a uschne! Lehká komedie baví diváky na Fidlovačce