Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Asymetrické básně Vladimíra Erkera

Redakce

Redakce

21. 4. 2010

Erker_Vladimir

Vladimír Erker vydal v letech 1973-1986 čtyři samizdatové sbírky. Souhrnného vydání se však tyto básně dočkaly až roku 2009 v nakladatelství Dauphin. Sbírku Tekuté písky doprovázejí ilustrace Václava Stratila, který je, stejně jako Erker, olomouckým rodákem.

Erker, Vladimír: Tekuté písky Zdroj: archív nakladatelství Dauphin

Erker, Vladimír: Tekuté písky Zdroj: archív nakladatelství Dauphin

Pouštní svět lidského cítění

Svět Erkerovy poezie vás pohltí stejně jako tekutý písek na poušti. Její rytmus vás vtáhne dovnitř do sebe. Nejdřív ani nevíte, kde jste. Vše kolem je cizí, neznámé a neurovnané. Rozkoukáváte se, seznamujete se a přicházíte na chuť nově objevenému světu lidských pocitů. Světu plného hlasů, úsměvů a snové atmosféry. Pohlížíte spolu s básníkem směrem vzhůru na oblohu, na zářivé slunce, noční měsíc a hvězdy. Kráčíte „bosonohými kroky“, míjíte davy lidí, jejich obydlí a vnímáte naznačené vztahy mezi nimi.

Při četbě se necháte unášet jemnou osobitou lyričností a snovou atmosférou sbírky. Zaútočí na nás její dadaistická hravost, zapálíme„světloplaché svíce“, budeme „tahat za stydlé vlasy čas“, „nosit sny po kapsách“, „vypichovat zrak kuřích ok“ a „tlouci do oken vašich očí“. Vyslovíme „slova bez ozvěny“ a „hlasy beze slova“.

Písek, nic než písek... Zdroj: martial-university.com

Písek, nic než písek... Zdroj: martial-university.com

Hravý chaos

Pro asymetrické básně je příznačná zvukomalebnost. Jsou psány volným veršem a jejich délka je proměnlivá. Často se nacházejí na pomezí prózy, jako by to byly výseky z nějakého delšího souvislého textu. Díky své obrazotvornosti vytváří autor nové skutečnosti: něco mezi poetickými lingvistickými hrátkami a právě se odehrávajícím pocitem člověka/autora. Básně vynikají i svou netradiční grafickou formou, každá má svůj osobitý ráz a její tvar ještě více podtrhuje vyznění celé básně.

XXX

List listem svléká strom
Kytice nahých prstů zimy
Slova jsou puklý hrom
jenž tichu odmlouvá
Anebo překřičené stíny
Samomluva
Proud slov topí se v barvách noc, stéká po věžích a stele zem. A ze spaní pak žvaní
s měsícem. Midasovy uši střech a hlásné trouby zdí nad vykradeným hrobem ech.

Název: Tekuté písky
Autor: Vladimír Erker
Ilustrace: Václav Stratil
Obálka: Radka Konvičková
Počet stran: 160
Vazba: brožovaná
Rozměry: 190 x 190 mm
Vydal: nakldatelství Dauphin, Praha 2009
Doporučená cena: 248 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Asymetrické básně Vladimíra Erkera