Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Asylum. Ústav pro duševně choré se probouzí z dlouhého spánku

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

11. 9. 2014

Nakladatelství Jota letos přišlo na trh s thrillerem pro náctileté čtenáře z pera autorky Madeleine Rouxové. Kniha je plná obrazů dokreslujících prostředí bývalého ústavu, které jste možná spatřili ve svých nejděsivějších snech. Horor začíná.

OBR: Asylum. Ústav pro duševně choré se probouzí z dlouhého spánku

Asylum. Ústav pro duševně choré se probouzí z dlouhého spánku. Zdroj: Nakladatelství JOTA

Při pohledu na přebal knihy vám rychle dojde, že se nejedná o lecjakou beletrii pro mládež. Samotný název je totiž vyveden fosforeskující barvou, která ve tmě svítí a odhaluje tajemnou tvář dívky, jež stojí v popředí. Příběh začíná.

Madeleine Rouxová – pochází z Minnesoty, vystudovala tvůrčí psaní a herectví. Kromě knihy Asylum jí vyšly také dva další romány: Allison Hewit je v pasti (2011) a Saddie Walker je v úzkých (2012). Nyní žije a pracuje ve Wisconsinu. Její knihy se staly úspěšnými v USA, Velké Británii, Francii, Tchaj-wanu i Austrálii.

Kniha je rozdělena do 37 kratších kapitol a doplněna o fotoilustrace ze skutečných ústavů pro mentálně postižené, což celý děj doplňuje. Mnohočetné členění však ubírá kontinuitě i gradaci (musíte přelistovat ilustrace a ve čtení se zastavíte víc, než když otáčíte jednu stranu) a množství ilustrací a kapitol děj zbytečně rozmělňuje. Nutno však říct, že úplně bez obrázků by to také nebylo ono.

Zavřeme vás do ústavu

Hlavní hrdina, pilný a zvídavý student Dan Crawford, jede na prázdniny do Brooklinu, bývalého ústavu, který je nyní využíván jako kolej a učebny pro studenty. Zde se setkává s Abby, svoji pozdější láskou, s níž poznává zapomenutá místa ústavu, který ještě neodhalil všechna svá tajemství.

I další postavy, Abbyin kamarád Jordan (gay, jehož rodiče se nemůžou s jeho orientací smířit) a Danův spolubydlící Felix (student měnící se ve svalovce) se pomalu zaplétají do tajemství bývalého zařízení a spolu s Danem a Abby odhalují jeho minulost.

Nenormální puberťáci

Všechny postavy jsou nějak determinované, často negativně. Dan žije u pěstounských rodičů, u nichž se má sice dobře, ale netuší nic o svém původu, Abby se nemůže smířit s rozvodem svých rodičů, Jordan trpí homofobickým náhledem konzervativní starší generace na svoji orientaci.

OBR: AsylumJen Felix je trochu tajemný. On poprvé Dana přivede na stopu temné minulosti ústavu, když se zmíní o zamčené kanceláři ředitele s fotografiemi a kartami pacientů.

Právě ředitelova pracovna postupně odkrývá minulost léčebny – pokusy a hrůzné operace, skrytý operační sál konstruovaný jako divadelní spektákl a hlavně kartu nejhrůzostrašnějšího pacienta – masového vraha Denise Heimlina, zvaného „sochař“.

Takové výpadky paměti mu nepřipadaly ani trochu neškodné. Jenže Dan nebyl připravený uvěřit, že je chladnokrevný vrah. V mysli se napojoval na ředitele, ne na Sochaře a jakkoli by se to někomu zdálo divné, on v tom spatřoval útěchu. Musel si přiznat, že raději u sebe nachází strašidelné poznámky než škrticí drát. Ale co pokrevní rodiče?

Zápletka knihy je poměrně jednoduchá, parta studentů odhaluje minulost ústavu, na níž chtějí všichni, včetně místních obyvatel zapomenout. Autorka využívá k posílení paranormality prostředky jako záhadné maily a smsky, které Danovi chodí a zase mizí, dopisy od pacienta 361 (sochaře), zmizelé věci i děsivé sny Dana a Jordana, v nichž se stávají oběťmi šíleného bývalého ředitele.

Spojení s ústavem ještě posiluje zvláštní nález – Abbyina ztracená teta, po níž dostala jméno, byla od dětství pacientkou léčebny, kam ji rodiče pro její nezvladatelnost odložili. Také shoda jmen hlavního hrdiny a ředitele ústavu, Dana Crawforda, osvětluje i zatemňuje minulost náctiletého studenta.

Již jednáctá odbila a lampa ještě svítila …

Předvídatelnost konce i faktu, že masový vrah, jehož tělo se nikdy nenašlo, je stále naživu, knize trochu ubírá na napínavosti. Stejně tak jako poměrně ploché charaktery postav.

Nutno však dodat, že temnou atmosféru se podařilo autorce navodit dokonale. Hodně tomu napomohly právě již zmíněné fotoilustrace, kterých by mohlo být o něco méně. Pocit, kdy se po dočtení sami bojíte jít potmě na záchod byl pro mě však dost silný. Sečteno a podtrženo, jako kniha určená pro čtenáře od 16 let se mezi dnešní knižní produkcí určitě neztratí, jen my dospělí bychom čekali ještě maličko víc.

Název: Asylum. Název originálu: Asylum. Autor: Madeleine Rouxová. Přeložil: Jan Kozák . Vydalo nakladatelství Jota, Praha 2014, 304 stran. Doporučená cena: 368 korun.

Hodnocení: 60 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Asylum. Ústav pro duševně choré se probouzí z dlouhého spánku