Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Arktida 3D. Ekologická agitka může některé diváky otrávit

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

17. 10. 2012

Od cestopisných dokumentů divák čeká, že mu ukážou místa, která dosud neviděl. Navíc pokud jde o 3D rozměr, o to víc ho láká výsledek. Jako by ho ale Arktida 3D tak trochu podvedla.

Každý, kdo se chystá na nový dokument v pražském IMAXu s názvem Arktida 3D, si musí předem uvědomit, že jde o ryze dětský film. Pokud jste alespoň trochu dávali pozor na hodinách biologie, nedozvíte se nic moc navíc a i ty záběry jste už dost možná viděli na National Geographic a dalších podobných kanálech. Dětem vědou příliš netknutým to však bohatě stačí.

IMAX formát je v současné době nejpropracovanější formou prostorové filmové technologie. Může se pyšnit jak největšími filmovými plátny, tak špičkovou obrazovou kvalitou.  Speciálně pro tento formát je natáčena celá řada dokumentů, mezi které se řadí také Tajemné hlubiny 3D nebo Tajemství Titaniku 3D od režiséra Avataru Jamese Camerona.

Je tu spousta bělostného sněhu, křupající kry, obrovské stádo sobů a medvědí máma se dvěma prcky. Informace se točí kolem toho, že medvědí máma je ochotná za svá mláďata položit život, sobi se stěhují z místa na místo a křupajících ker ubývá kvůli globálnímu oteplování. Nic, co by průměrný divák už neslyšel. Dítě ale bude blahem bez sebe.

Roztomilými zvířátky se to ve filmu jen hemží. Zdroj: IMAX

Jenže na takový dokument nechodí děti samy, alespoň většinou. Bývají doprovázeni i starším sourozencem či rodičem. Jaký přínos má pro ně Arktida 3D?

Například fanoušci Paula McCartneyho budou spokojeni. Jeho vypiplané písničky s vydrnkanou kytarou, ale i chóry dělají bývalému broukovi stále dobré jméno. Snad jen občas ruší – a člověku se na mysl vkrádá otázka, zdali sleduje film s hudebním pozadím, nebo poslouchá album s krásným obrazovým doprovodem. Přitom jen stačilo už v dílně vše o trochu ztlumit.

Očima Oldřicha Mánerta: Jestli budeme žít zhýralým životem a nepřestaneme do ovzduší vypouštět skleníkové plyny, nebudou mít ti nádherní lední medvědi kde vychovávat své mladé. Myšlenka vpravdě povrchní, klasická imaxová hodinka si ale s podobně jednoduchou ideou hravě poradí. Krásné záběry přírody leccos zachrání, jen ta Veronika Žilková vás bude svým komentářem malinko otravovat. Připravte se na jednoduchá poselství jako stvořená pro vaše děti. Pokud nějaké máte. Pokud nemáte, nějaké si půjčte a vyrazte do kina a po zhlédnutí Arktidy 3D jim nezapomeňte vysvětlit, že to globální oteplování funguje malinko jinak.

Hodnocení: 3***

Jiný zvukový doprovod, a to český dabing, je však výjimečně vyvážený. Původní hlas Meryl Streep nahradila Zlata Adamovská, která platí za jednu z nejlepších českých dabérek. Umí skvěle zacházet s pauzami i intonací a svým hluboko posazeným hlasem občas působí, jako by dětským divákům až vyprávěla pohádku.

[youtube_660]MVD4VhdNo1A[/youtube_660]

Pohádku o zlých lidech, kteří ničí sněhovou Arktidu ledním medvědům. Je to zvláštní podání, kdy záporák je v podstatě sám divák. Navíc mu tvůrci nepravdivě vykládají, že je jediným, kdo vypouští skleníkové plyny (ti bystřejší si už teď určitě vzpomněli na vtipný článek s dobytčími pšouky).

Tato ekologická agitka tak může leckoho rušit. Objevuje se zde totiž pravidelně každých deset minut, a i když tu má své místo (přece jen se dokument jmenuje Arktida), některé modroplanetovské diváky může akorát tak otrávit.

Nabízí se tak snadná rada: sledujte krásy Arktidy, vnímejte příjemný hlas Adamovské i McCartneyho hudbu, ale konkrétní slova už vynechejte. A také přimhuřte oko nad svou peněženkou, protože dokument trvá pod hodinu a největší 3D, které v něm uvidíte, jsou úvodní titulky.

Arktida 3D (To the Arctic 3D)

Dokumentární / IMAX
USA, 2012, 40 min

Režie: Greg MacGillivray
Hrají: Meryl Streep

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Arktida 3D. Ekologická agitka může některé diváky otrávit