Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Apartmá v hotelu Plaza. Pardubice se otřásají smíchem

Pardubická Malá scéna ožila smíchem. Na jejím pódiu se odehrály hned tři tragikomické příběhy, a to v jedné jediné inscenaci. Apartmá v hotelu Plaza se divákům představilo v režii Petra Novotného.

FOTO: Epizoda Host z lepší společnosti

Petra Janečková a Jiří Kalužný v roli svérázných manželů. Zdroj: Michal Klíma, vcd.cz

Apartmá v hotelu Plaza je zcela netradiční komedií pro divadlo. V průběhu představení se neřeší jen jedna dějová linie. Autor Neil Simon, jeden z neúspěšnějších broadwayských dramatiků, rozdělil hru na tři tragikomické příběhy o lásce, nevěře, rodičovské lásce a panice.

Tři nevšední události všedních dní zasadil Simon do apartmánu s číslem 719 v hotelu Plaza, který se nachází na Páté Avenue v New Yorku.

FOTO: Epizoda Host z lepších kruhůPrvní epizodou je Host z lepších kruhů. Tento tragikomický příběh pojednává o síle ženy, o nevěře i lásce. Nastiňuje příběh dvou postarších manželů, kteří se nastěhují do apartmá 719, protože jim malíři malují dům. Když Karen Nashová (Petra Janečková) vybírala pokoj, dala si záležet na tom, aby to byl právě tento. A to proto, že s manželem slaví výročí a je přesvědčená, že v něm strávili svatební noc. Příběh odhaluje chování a pocity ženy, která odhalí manželovu (Jiří Kalužný) nevěru se sekretářkou (Petra Tenorová). Ačkoliv se celá situace zdá absurdní a velmi komická, vyřeší se zcela nečekaně.

Simon tedy vystavěl celou hru na situacích, které se vždy nemusí stát v hotelu a ne jen dramatickým postavám. S tímto úkolem se pak měl poprat režisér Petr Novotný, který je pardubickým divákům známý jako režisér komedie Holky z kalendáře nebo muzikálu My fair lady.

Pro tuto nevšední komedii zvolil režisér Novotný i velmi zajímavé herecké obsazení. Herecký tým pro večer plný humoru se skládá z Petry Tenorové, Petra Borovce, Petry Janečkové a Jiřího Kalužného.

FOTO: Epizoda Host z HollywooduDruhá epizoda Host z Hollywoodu vypráví příběh slavného filmového producenta Jesseho Kiplingera (Jiří Kalužný). Ten se snaží svést svou bývalou lásku Muriel Tateovou (Petra Janečková). Autor v této epizodě ukazuje postavu krásné, avšak naivní a slabé ženy v kontrastu s ne moc atraktivním, ale bohatým a neústupným mužem. Není zde podstatné, zda filmový producent tuto naivní krásku svede. Jde spíš o způsob vyjádření lidské touhy a do jisté míry i bezohlednosti.

Na celé inscenaci nejvíce zaujme rozložení scény. Už příchod do hlediště evokuje vstup do hotelového apartmá. Projdete bílými dveřmi, pak po krásném modrém koberci a usednete na pohodlné sedadlo, které je přímo ve scéně. Celou dobu tak jste v přímém kontaktu s herci, což nabízí ojedinělý zážitek. O něj se zasloužil scénograf Ivo Žídek.

FOTO: Epizoda Svatební hostéTřetí a poslední epizoda Svatební hosté představuje zoufalou nevěstu (Petra Tenorová), která se natolik bojí své budoucnosti, že se raději zamkne v koupelně a odmítá vylézt. Mezitím se ovšem autor spíše zaměřuje na postavu zmatkující matky (Petra Janečková) a cholerického otce (Jiří Kalužný). Zatímco se všemi možnými způsoby snaží dostat nevěstu ven z koupelny, ukazuje se, že si jako rodina absolutně nerozumí. Když se celá situace vyřeší a ženich (Petr Borovec) dostane nevěstu z koupelny, rodiče se začnou obávat, že jejich milovaná dcera skončí stejně jako oni dva.

Volba herců pro tuto netradiční komedii je velmi zajímavá. Ačkoliv herci předvedli dobré výkony, po celou dobu představení působili poněkud nervózně. Místy se dokonce zdálo, že diváci hercům překáží. Tedy zasazení hlediště přímo do scény se v některých okamžicích zdá velmi nepraktické.

FOTO: Epizoda Host z Hollywoodu

Pánové, kdo z vás by tušil, že svést tuto krásku bude až tak jednoduché?

Divákovo oko také zaujmou zdařilé kostýmy Romana Šolce. Ty ladí s dobou, ve které se příběhy odehrávají, a lehce dobarvují charaktery postav. Stejně tak se povedl i výběr hudby, která doprovází přechod mezi příběhy.

Zpracování Apartmá v hotelu Plaza Východočeským divadlem mě skutečně zaujalo, i když vyžaduje ještě nějaký čas na sehrání. Jakmile si herci zvyknou na diváky přímo v jejich prostoru, dostane inscenace hned jiný nádech.

Apartmá v hotelu Plaza, Východočeské divadlo Pardubice, autor: Neil Simon, režie: Petr Novotný, hrají: Petra Tenorová, Petr Borovec, Petra Janečková a Jiří Kalužný

Hodnocení: 70 %         

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Apartmá v hotelu Plaza. Pardubice se otřásají smíchem