Menu
TOPZINE.cz
Hudba

RECENZE: Albem remixů z Biophilie se Björk nepřekonala

Redakce

Redakce

26. 1. 2013

Islandská zpěvačka Björk vydala v listopadu loňského roku kolekci remixů svého alba Biophilia nazvanou Bastards. Remixy sice už byly v osmi dílech vydávány téměř současně s vlastním albem v průběhu roku 2011, nyní však přišel výběr těch ryze nejlepších.

FOTO: Björk

Některé remixy výrazně narušily atmosféru původních songů, Zdroj: bjork.com

Během roku 2011 spatřil světlo světa nejenom multimediální disk Biophilia zpěvačky Björk uzpůsobený pro iPody, ale i jeho osmidílné remixové zpracování, kterým zpěvačka svoje album propagovala. Loni v listopadu se k tomu navíc Björk rozhodla asi čtvrtinu všech remixů znovu vydat na samostatném CD.

Dost už s recyklací

Není až tak úplně jisté, zda vydání třinácti patrně nejlepších remixů alba Biophilia měla Björk zapotřebí, vezmeme-li v potaz, že byli její fanoušci těmito mixy zaplavováni už v průběhu roku 2011. Pakliže má však být toto album už konečně posledním aktem spojeným s původním albem Biophilia, pak je aktem víceméně povedeným.

Některým songům zremixovaná podoba totiž výrazně prospěla – zejména pak písním Thunderbolt či Crystalline, které v arabském pojetí Omara Souleymana působí ještě chytlavěji než jejich původní verze. Hit Crystalline navíc nalezneme zařazený nejen na začátku, ale i na konci alba (v různých zpracováních, pochopitelně). Píseň tak celé album nejen orámovává, ale i sjednocuje, což je navzdory odlišnosti jednotlivých mixů úkol nelehký.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=MvaEmPQnbWk[/youtube_660]

Ne vždy ale remixovaná podoba padá na úrodnou půdu. Například píseň Dark Matter, která na posluchače v originální podobě působí velice klidným dojmem, je ve „vylepšeném“ podání Alva Nota poměrně stresující záležitostí. Původem německý umělec totiž nejenže prodlevy varhan nahradil syntetickými zvuky, čímž song ochudil o všechnu vyrovnanost a relaxační charakter, ale zdvojnásobil i jeho délku, což namísto krátkodobé bolesti vyvolává spíše dlouhotrvající agónii.

Celkově vzato však lze konstatovat, že aktuální CD Björk je zdařilé, byť samozřejmě originální předloze nesahá ani po kotníky. Stejně jako může být jednou za čas příjemné si pro změnu poslechnout původní album Biophilia v alternované verzi, tak i vlastnictví kompilace remixů rozhodně nemusí být od věci. Originál je však originál a upřímně doufejme, že nás už žádná třetí vlna remixů nečeká.

Hodnocení: 65 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Albem remixů z Biophilie se Björk nepřekonala