Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: A v tu chvíli je po lásce. Junot Díaz si zahrává s lidskými city

Redakce

Redakce

7. 7. 2014

Je břitký, někdy až agresivní, rád šokuje. Jumot Díaz, velká americká literární naděje, v souboru povídek s názvem A v tu chvíli je po lásce odhaluje mnoho tváří lásky. Sladký happy end však chybí!

FOTO: Junot Díaz

Junot Díaz, držitel Pulitzerovy ceny. Foto: Michael March, PWF 2011

Jumot Díaz opět cupuje na kousky tzv. americký sen. Velké lásce nepřeje, svatební zvony na konci knihy nevyzvánějí.  Postavy z jeho povídek jsou lidé z masa a kostí, žádní stereotypní a idealizovaní hrdinové. Zamilovávají se, chybují, podvádějí a prohrávají.

Hispánský autor Jumot Díaz (1968) má nakročeno k tomu, aby se zařadil po bok velkých amerických stálic, jako jsou Cormac McCarthy nebo Don DeLillo. Na svém kontě má již Pulitzerovu cenu za román Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda (2007) a americká kritika mu věští zářnou budoucnost. Zcela jistě se vyplatí ho sledovat.

Díaz ve svých povídkách staví do kontrastu hlubokou lásku se sexuální náruživostí a prchavým poblouzněním, strach z lásky s touhou po ní. Kratší i delší příběhy v sobě mísí mateřskou lásku s partnerskou, cyničnost s hlubokým prožitkem, bezelstnost s morální zkažeností.

Jedním dechem

FOTO: obálka knihy A v tu chvíli je po lásceZprofanovaného tématu lásky se Jumot Díaz chápe svým jedinečným způsobem. Povídky jsou psány svižným stylem a Díazovým originálním jazykem, který v sobě mísí angličtinu se španělštinou a vytříbený jazyk univerzitního vzdělance s pouličním slangem a vulgarismy.

Právě prvky španělštiny, pouliční slang a vulgarismy výborně dokreslují atmosféru povídek. Vytváří věrné kulisy, v nichž se zhuštěný děj žene překotně a leckdy až bolestivě přímočaře do finále. Tomu odpovídají i krátké a úderné dialogy.

Tragikomický Junior opět na scéně

V povídkách se objevuje i starý známý Junior, obtloustlý svérázný pošuk z Diázova oceněného románu Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda. Je to chlapík, jímž zmítá touhou po velké lásce a zároveň velká sexuální náruživost.

„Ty, Junior, máš holku jménem Alma s dlouhým labutím krkem a velkou dominikánskou zadnicí, která jako by existovala ve čtvrtý dimenzi mimo džíny. (…) A když vidíš, jak se na ulici nakrucuje na všechny strany, víš přesně, co se hohlavou každýmu debilovi, co jde kolem, protože myslíš úplně na to samý.“

V důsledku toho si Oskar často protiřečí a klame sebe sama. V jednu chvíli přesvědčuje sebe i ostatní, že vlastně není vůbec špatný člověk, aby o chvíli později bezelstně přiznal, že svou dívku Magdu podvádí.

Šokující? Znepokojující? Takový už odvážný a nekonvenční Jumot Díaz je. Nepotrpí si na klišé a raději, než by vyprávěl příběh velké lásky, si zahrává s city svých postav, stoupá, aby vzápětí mohl padnout. A je těžké nenechat se jím strhnout.

Název: A v tu chvíli je po lásce. Název originálu: This is How You Lose Her. Autor: Jumot Díaz. Překlad: Barbora Punge Puchalská. Počet stran: 164. Nakladatelství: Argo, Praha, 2014. Doporučená cena: 259 korun

Hodnocení: 85%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: A v tu chvíli je po lásce. Junot Díaz si zahrává s lidskými city