Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: A Christmas Carol září nadšením. Přesto má své nedostatky

Jana Kumherová

Jana Kumherová

14. 12. 2012

Inscenace od Prague Playhouse s názvem A Christmas Carol nešetří elánem. Ukazuje, jaký náboj může muzikálové zpracování získat, když herce jejich práce opravdu baví. Pozitivní energie ale nepokryje vše, co je pro kvalitu potřeba.

FOTO: A Christmas Carol

Kostýmy překvapily zajímavými nápady. Zdroj: Prague Playhouse

Dickensův příběh o Ebenezeru Schroogeovi zpracovává v předvánočním čase řada divadel. Spolek Prague Playhouse nazval svoji A Christmas Carol (Vánoční koledu) muzikálem.

Označení je trochu nadnesené, protože ke spočítání písní bychom nepotřebovali ani všechny prsty jedné ruky. Jde spíš o činoherní inscenaci, ve kterém se sem tam objeví nějaký song. Hraje se v originále s českými titulky.

Čtěte také: Vraždění šlo Sweeneymu Toddovi od ruky

Ebenezer Scrooge je nerudný chamtivec. Žije osamělým životem a všechny od sebe odhání. Jeho povaha nejvíce vynikne v předvánočním čase, kdy lidé cítí sounáležitost a prokazují si vzájemně nejvíce laskavostí.

Scrooge se k radovánkám odmítá připojit. Prožije však šok, když se u něj zjeví duch bývalého pracovníka.

FOTO: A Christmas Carol

Duchařský příběh se neobejde bez temného a mystického prostředí

Svěří mu, jaké útrapy prožívá za trest kvůli bezohlednému chování za svého života. Scroogea čekají ještě větší muka, pokud své počínání nepřehodnotí. V noci se mu zjeví tři duchové, kteří mu mají pomoci pohled na svět změnit. Pokud ještě není pozdě.

Očima Anny Kottové: Dickensův příběh patří k Vánocům jako zdobení stromku a rozbalování dárků. Činoherní inscenace s několika písněmi v podání Prague Plyhouse postrádá dynamiku hlavně na začátku. Proškrtání delších pasáží retardujících děj by Vánoční koledě prospělo.

Chudou scénu kompenzovaly kostýmy, zvláště v první půlce. Ta druhá kreativitou pokulhávala na obě nohy. Herecké výkony se houpaly na rozbouřeném moři. Stuart Mentha vystoupil díky nepřebernému množství energie z řady o krok dopředu. Milanu Malinovskemu sedl Scrooge s černou duší méně než napravený stařík s vánoční náladou. Celkově jde ale o poměrně zdařilé provedení, ze kterého zapálení herců doslova prýští.

Hodnocení: 70 %

„Snažil jsem se, aby si každý, kdo se na představení přijde podívat, uvědomil, že kousek ze Scroogeho je v každém z nás, a záleží jen na nás samotných, jak moc mu dovolíme, aby se projevil,“ říká ke hře Michael Pitthan, režisér Vánoční koledy. Podle tohoto vnímání nabral příběh ze začátku jakýsi mystický a imaginativní nádech.

Michael Pitthan je dlouholetý člen Prague Playhouse. Po ztvárnění nejrůznějších rolí se v létě 2012 podílel na tvorbě muzikálu Sweeney Todd, který byl v létě k vidění v pražském Divadle Na Prádle. Vánoční koleda je jeho prvním režijním kouskem.

FOTO: A Christmas Carol

„Dokáže-li Scrooge vystoupit z temnoty, jsme toho schopni i my,“ říká režisér Michael Pitthan

Na jevišti občas nastávaly nepřehledné situace. Divák si musí zvyknout, že herci vytvářejí z mála mnoho. Převtělují se z jedné postavy do druhé, což místy způsobuje zmatek. Třeba když se člověk, který vpouští návštěvníka do dveří, následně stane i oním hostem, jenž vstupuje. Hlavní postavě skrblíka se naopak dostalo čtyř představitelů. Ti se na jevišti objevili jak postupně, tak i zároveň.

Přeskoky mezi postavami zajímavě zvýrazňovaly jednoduché, ale výstižné převleky. Velice prostá scéna přinesla i zábavné prvky, třeba papírového krocana. Atmosféra komorní inscenace by se ani nemohla dokreslit lépe.

FOTO: A Christmas Carol

Poslední duch přinesl Scroogeovi nepříjemnou vizi

Kamenem úrazu se staly herecké výkony. Z účinkujících vyzařovalo ohromné nadšení, sem tam se ale nevyhnuli strnulosti a působili nepřesvědčivě. V některých částech hercům text sedl lépe, ty ale nepřevažovaly.

Z obecného hlediska dokáže A Christmas Carol přinést ojedinělou vánoční atmosféru. Veselé písně skvěle naladí a druhá polovina navíc o moc lépe odsýpá.

A Christmas Carol (Vánoční koleda)

Divadelní spolek Prague Playhouse v Divadle Inspirace

Autor: Charles Dickens

Režie: Michael Pitthan

Hrají: Azadeh Mohammadi, Stuart Mentha, Marie Majkusova, Lloyd Waldo a Eric Sammons

Termíny představení: sobota 15. prosince 14:00 a 19:30, neděle 16. prosince 14:00 a 19:30

Vstupenky: 250 korun a 220 korun (studenti pod 26 let a senioři nad 65 let)

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: A Christmas Carol září nadšením. Přesto má své nedostatky