Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: 2012. Konec světa stručně, jasně a bez emocí

Redakce

Redakce

14. 11. 2009

2012-logo-roland-emmerich-filmPo krátké odmlce se režisér filmů Den nezávislosti nebo Godzilla Roland Emmerich vrátil ke katastrofickým scénářům. A to se sílou jemu vlastní. Natočil 2012, film opravdu velkolepý, leč sterilní, prázdný, nudný a dlouhý.

Zdroj:http://thepeoplesmovies.wordpress.com/

Zdroj:http://thepeoplesmovies.wordpress.com/

Píše se rok 2012, který, jak předpověděli Mayové, je tím posledním, co lidstvo zažije. O tom samozřejmě ví několik vyvolených, kteří si již v předprodeji mohli nakoupit pro sebe a své rodiny vstupenky na jednu z Arch. Jejich úkolem je kromě záchrany rozličných druhů fauny a flóry, kulturních památek a tak podobně, uchovat i ten nejlepší lidský genetický materiál a hlavně ty, kteří si lístek mohou dovolit. Celková kapacita je odhadována na 400 000 lidí, což, jak jistě dojde každému, není zrovna moc. Původně tajnou operaci náhodou „odhalí“ při kempování v Yellowstoneském parku se svými dětmi i ne zrovna úspěšný spisovatel scifi. A právě v tuto chvíli začíná jeho boj. Boj o čas, záchranu jeho rodiny, cti, manželství a hlavně života na pozadí totální přírodní katastrofy.

Režisér Emmerich se zatím na svůj poslední kousek připravoval velice dlouho. Scénář se několikrát předělával a inspirací mu samozřejmě byly i reálné události jako například volba amerického prezidenta (v původním scénáři to byla žena, ale nakonec byla postava změněna na Afroameričana). Dal tomu opravdu všechno. Víc jak polovina filmu je zahlcena kvantem bezchybných a dechberoucích vizuálních efektů. Na jakoukoli přírodní katastrofu si jen vzpomenete, tu tam máte. Požáry, povodně, tsunami, výbuchy sopky…Všechno se ve filmu objeví s brilantní čistotou a jadrností. Bohužel to občas vypadá jako by nám režisér dětinsky říkal: „Koukněte, co za ty peníze všechno umím“ . Ani nemluvím o dalším množství slavných budov, které padnou jak se říká „za vlast“ , ale to už asi k tomuto žánru zkrátka patří a není důvod mu to jaksi vytýkat. Však i hlavní hrdina ke své záchraně využije nespočet dopravních prostředků, což nejednou vypadá spíše zábavně.

John Cusack Zdroj: falcon.cz

John Cusack Zdroj: falcon.cz

Přitom nejde o špatně herecky zvládnutý film. Jen dialogy aktérům příliš mnoho nedovolují. Jsou svázané jednoznačností, tupostí a patosem. A prostor, který je pro konverzaci hrdinů vyhrazen, také není největší vzhledem k tomu, že se pohybuje někde mezi padajícím domem nebo řinoucí se lávou . Ale i v těch nejnapínavějších momentech, při odpočtu vteřin nebo při hrozbě smrti utopením si vždycky najdou čas si o tom všem pěkně od srdce popovídat. Sem tam se objeví několik sebeironických reflexí nebo dokonce vtip, kterému se dá s klidným srdcem zasmát. Někdy je to ovšem s ohledem na danou situaci, ve které se ve filmu nacházíme, vtipné až moc, naprosto utopené v klišé.

V podstatě se dá říci, že se pohybujeme někde na hranici žánru katastrofického filmu a rodinného dramatu. Je jen na divákovi, kterou interpretaci si vybere. Technicky vzato, Roland Emmerich natočil perfektní film. Má skvělé triky, dobré herce, dobře postavenou scénu. I co se hrdinů týče splňuje všechny požadavky kvalitního akčního snímku. Má příjemně pomotaného hrdinu, roztomilé děti, oddanou milovanou exmanželku, soka v lásce, sympatického černocha – vědce – a nakonec i dokonce psíka. Nakonec je zlo a lidská pýcha a nadutost poražena, dobro a vyšší principy vítězí. I když většina z nás „soudný den“ nepřežije, přece jen máme naději, že ta hrstka protekčních nastolí po opadnutí vody svět nový a dobrý, jako za starých biblických časů.

Zdroj: falcon.cz

Zdroj: falcon.cz

Sečteno podtrženo, pro fanoušky emmerichovek a podobných filmů bude 2012 nezapomenutelným zážitkem. Bude pro ně vizuální onanií a mamutím vzrušením z prožití potencionálního konce civilizace. Jak říká klasik: „Člověk si uleví, že neumře sám jako krysa“. Pro průměrného nebo jinak založeného diváka ovšem půjde o dobře ztvárněnou nudu , sem tam okořeněnou (i nechtěně) zábavnou scénou. Což je ale na dvou a půl hodinový filmový zážitek docela málo. A tak si člověk v tom sedadýlku sedí a modlí se, aby ten konec světa už proboha přišel. A to je trochu smutné…

2012

Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller
USA / Kanada, 2009, 158 min

Režie: Roland Emmerich
Hrají: John Cusack, Amanda Peet, Woody Harrelson, Thandie Newton, Chiwetel Ejiofor, Oliver Platt, Thomas McCarthy, Beatrice Rosen, Chin Han, Danny Glover, Zlatko Buric, Patrick Bauchau, Blu Mankuma, Johann Urb, Ty Olsson, Morgan Lily, John Billingsley, George Segal, Stephen McHattie, Patrick Gilmore, Jimi Mistry, Liam James

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: 2012. Konec světa stručně, jasně a bez emocí