Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: 1984 se věrně drží předlohy. D21 skvěle vystihlo atmosféru

Jana Kumherová

Jana Kumherová

16. 3. 2013

FOTO: 1984Divadlo D21 obohatilo Orwellovu klasiku, a to o skvělé herecké výkony i energii ze strany představitelů. Velký bratr vás v inscenaci 1984 rozhodně vidí.

FOTO: 1984

Temná atmosféra sálem doslova prostupovala. Zdroj: D21

V totalitním režimu každý přichází o své soukromí a je neustále pod přísným dohledem Velkého bratra. V dnešní době je tento příběh o moc aktuálnější než v době, kdy ho autor popisoval jako strašlivou vizi budoucnosti. Jako se i my ocitáme před objektivy nespočtu skrytých kamer, tak v Orwellově románu postavy čelí tvrdé kontrole.

Bezútěšnou atmosféru se D21 podařilo skvěle vystihnout. Strach a pocit tísně prostupuje vším a všemi. Není úniku od soudruhů a soudružek, kteří působí jako vzájemné klony a každé jejich mrknutí je shodné.

FOTO: 1984

Jak je tomu ve všech dobách, láska hory přenáší.

Téma naděje objevující se jako malé světlo z temnoty na prknech D21 ještě vyniklo. Utajované schůzky voní hříchem, čokoláda a pochoutky symbolizují zakázané ovoce a dodávají třešničku na dortu.

Protipóly děsu a půvabu v inscenaci dobře vyznívají, a to zejména díky prožitým hereckým výkonům. Dlouho skrývané touhy a nadšení ze života působí stejně věrohodně jako zlomené duše i nelítostná tyranie. Kulisy ve své jednoduchosti dotváří bezduchost doby a ztrátu osobitosti.

FOTO: 1984

Z inscenace místy až lezl mráz po zádech.

Z celkového hlediska se D21 drží svého obvyklého stylu tvorby. S nadšením a energií předávají divákům původní dílo bez radikálních zásahů.

1984, Divadlo 21, autor: George Orwell, režie: Pavel Khek, Peter Chmela, hrají: Lukáš Šolc, Vladimír Jopek j.h., Stela Chmelová, Hana Mathauserová, Petr Pochop, Marie Hodinářová

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: 1984 se věrně drží předlohy. D21 skvěle vystihlo atmosféru