Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Raspberry Pi se vyvíjí – podívejte se na návody a na to, co vše umí

Někdo si koupí hotový notebook, počítač, případně inteligentní elektronický ovladač, který je vlastě takovým minipočítačem. Jiní sáhnou po Raspberry a „zbastlí“ si počítač na koleně.

S Raspberry Pi, což je správný název pro toto zařízení (setkáte se i s Raspberry či nesprávně Raspberri) sice nabušený herní počítač nepostavíte, ale k tomu ani sloužit nemá. Jde o malý jednodeskový počítač, jenž bude mnohým připadat pouze jako střeva z computeru. A ono to tak nějak i je. Je to totiž deska plošných spojů s velikostí platební karty. Ta je však kompaktní a při doplnění různých modulů dokáže i šikovný kutil či amatér s minimálním úsilím z raspberry vyrobit funkční zařízení.

Proč něco jako Raspberry Pi vůbec vzniklo?

Vyvinula jej britská nadace Raspberry Pi Foundation před deseti lety a cílem bylo přijít s pomůckou pro studenty informatiky, která jim měla za úkol pomoci s pochopením, jak vlastně fungují nejen samotné počítače, ale i jak mohou tyto computery pomáhat řídit další elektronická zařízení, jako jsou třeba mikrovlnné trouby, ledničky či automatické pračky. Raspberry se chopili kutilové a milovníci elektroniky po celém světě. Dnes už rozhodně nejde o jediný osamělý model. Nejlevnější model, Raspberry Pi Zero, je stále velice oblíbeným. Nejnovějšími modely jsou Raspberry Pi 4, Raspberry Pi 400 a z letošního roku je Raspberry Pi Pico.

Modelů Raspberry je dnes hodně

Liší se od sebe systémem čipu, procesorem, grafickým procesorem, pamětí, porty i výstupy, jmenovitým výkonem i hmotností. Vybrat si lze v dobře zásobeném e-shopu, jakým je Laskarduino.cz, kde najdete specialisty na Raspberry. Takže s výběrem si můžete nechat pomoci. Existují i další produkty, které však nejsou přímou konkurencí. Obvykle se Raspberry Pi srovnává s Arduino. Jaký je mezí nimi rozdíl? Větší, než se na první pohled zdá. Zatímco Raspberry Pi je hotový mikropočítač s operačním systémem Raspbian, Arduino je pouhý mikrokontroler bez operáku, který je připraven pouze pro vložení vlastního programu. Raspberry je výkonnější, výhodou Ardunio je, že pracuje v realtime.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Raspberry Pi se vyvíjí – podívejte se na návody a na to, co vše umí