Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Ras al Chajma: netradiční hra z prostředí Spojených arabských emirátů

Redakce

Redakce

7. 5. 2011

Foto: Divadlo Kámen!Divadelní recenze! V Divadle Kámen v Praze se odehrála zajímavá premiéra. Až do Spojených emirátů arabských nakoukneme ve hře Ras al Chajma, kterou napsal, jako všechny hry uváděné v divadle, Petr Macháček. Znovu stojí i v roli režiséra. Ve hře vystupují herci s naučeným textem, herci improvizátoři a vše podbarvuje hudba Jana Ptáka.

Foto:Divadlo Kámen

Vchod do divadla Zdroj: Eva Makovská, Topzine.cz

Hra s názvem Ras Al Chajma je plná vtipů z obyčejného života uváděna však v nevšedním prostoru. Divadlo Kámen je od zastávky Invalidovna co by kamenem dohodil. Mimo sálu, kde se hrají autorské hry souboru, se zde nachází i další dvě místnosti. První slouží jako bar, druhá jako galerie. Nyní jsou zde vystaveny obrazy Jany Heřmanové, 10. května pak proběhne vernisáž obrazů Eleny Ptákové.

Děj hry je velmi jednoduchý, tak prostý, že ho ani nebudu rozepisovat. Důležitější je celkové zpracování představení. Použit je hovorový jazyk, takže můžeme vidět céru nebo zavítat do Spojenejch emirátů arabskejch.

Improvizace se žlutou krabicí

Dalším použitým prvkem je opakování. Zpočátku vtipné, funkční. Na konci musím uznat, že už zdlouhavé. Zajímavá byla improvizace s krabicí. Ztvárnění pocitů a nálad, někdy i útržky příběhů však nemusí každého bavit.

Herci zvládli své role dobře. Vypravěč byl vtipný, dokresloval hlavní příběh dalšími krátkými průpovídkami. Matka s dcerou měly těžkou úlohu, protože polovinu představení pouze seděly na židlích a téměř se nehýbaly. Vyjadřovaly vše mimikou nebo tónem hlasu, což je obtížné, ale herečky to poměrně zvládly.

FOTO: Zdeňka Brychtová a Barbora Šabartová ve hře Ras al Chajma

Herečky se po scéně téměř nepohybují Zdroj: Divadlo Kámen

Představení je velmi netypické a za vším můžeme vidět principála divadla, scénáristu a režiséra Petra Macháčka. Vtiskl svoje nápady do Ras al Chajmy jako sochař do kamene. Nebojí se napsat hru obtížnou na přesné zapamatování textu a zároveň dává prostor improvizaci.

Dějotvorná byla ve hře i hudba. Jako z nějakého filmu se ozývaly tajemné tóny při improvizacích. Jan Pták a Anna Ptáková hrály na své nástroje skvěle. Kulisy v představení nejsou a oblečení herců je všední.

Příjemná atmosféra divadla

Do hlediště si s sebou můžete vzít na baru koupené vínko či jiné občerstvení a pomalu vychutnávat netradiční hru. Po skončení představení zase můžete posedět v galerii a obdivovat krásné obrazy. Divadlo Kámen se tím stává místem setkání přátel a známých.

Ras al Chajma

Divadlo Kámen

Scénář a režie: Petr Macháček

Hrají: Petr Bláha Nejedlý, Zdeňka Brychtová, Barbora Šabartová, Jiří Kubíček

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ras al Chajma: netradiční hra z prostředí Spojených arabských emirátů