Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Rallye smrti na DVD: Kurýr Statham sedí opět za volantem

Jan Novotný

Jan Novotný

9. 4. 2011

FOTO: Rallye smrtiAuta krásná, auta moderní se spoustou vytuněných dílů a nádherných žen – to už tady bylo. Věčné klišé, které od filmu s Jasonem Stathamem nečekejte. Kvantitu nahradila kvalita a místo naleštěných spoilerů cení zuby dvojice nažhavených rotačáků. Zapněte si pásy, závod smrti právě začíná!

FOTO: Rallye smrti

Fáro jako z výrobní linky, Zdroj: distributor filmu

Drsný přebal, ve kterém se skrývají dva explozivní filmy – Rallye smrti a Rallye smrti 2. Na první pohled bych po této kolekci nesáhl ani náhodou. Jenže chyba. Tvůrci vražedných závodů předvedli známý fakt, že není radno hodnotit DVD podle názvu a obalu.

Film

Ve své podstatě se dá film porovnat s počítačovou hrou. Krátké menu před startem závodů, deset soupeřů, jejich hrozivé káry a statistika zabití. Líp bych to nesvedl. Motivace je jasná. Ten vězeň, který vyhraje pět závodů (tady spíše přežije), má právo na svobodu. Místo rozhodčích na jízdu smrti dohlíží stovka kamer, přenášejících obraz do milionů amerických domácností.

Střílení čímkoli je totiž během závodu povoleno. Režisér a producent Paul W. S. Anderson (Resident Evil, Mortal Kombat) zavzpomínal na thriller Death Race 2000 z roku 1975 a vsadil příběh do blízké budounocti v 21. století.

Vedlejší dějová linie, proč se hlavní hrdina (Jason Statham – Kurýr) do vězení ve skutečnosti dostal, je nepodstatná. Přitom ušít na někoho takovouhle boudu, nevím nevím, jestli by bylo na místě řešit závodění. Jistě, jediná cesta, jak se dostat ven, ale již druhý den po nástupu za mříže? Je tedy jasně vidět záměr tvůrců. Neřešit žádnou věc, která by se spoustou výbuchů a vystřelených raket neměla co dočinění. A v podstatě mají pravdu, koho zajímá dění v hrdinově mysli, když se naskýtá přestřelka zrezivělých batmobilů.

Ta je zde zrealizována excelentním způsobem, tudíž film působí (vzhledem k morbidní myšlence) docela realisticky. Vidět to můžeme na demolicích vozů snad každou minutu. Žádné zmenšené modely, žádné počítačové efekty typu 10 % natáčení v exteriérech a 90 % ve studiu. Naopak. Pěkná halda zdemolovaných vraků a 120 litrů benzínu na jediný výbuch. A to se cení.

FOTO: Rallye smrti

Hezoun by se za volant přece nehodil

Na celovečerní trhák je to až moc drsné, ale na klasické béčko to taky nevidím. Je to něco mezi. Buď si řeknete něco ve smyslu největší ptákoviny, kterou jste jakživ neviděli, anebo (můj případ) vás film pohltí, a proto mu prominete místy mizerné dialogy a nesmyslné chování aktérů. Nemá cenu nad tím složitě přemýšlet a hledat chyby, ono by se jich tady našlo několik tuctů. Ale pro jeden podvečer po mizerném dnu v práci, kdy člověk potřebuje vypnout a nechat se unášet, je ideální.

DVD

První věc, která vás na nosiči čeká a nemine, je část upoutávek. Na filmy Duel Frost/Nixon a v řadě již pátý díl akční série Rychle a zběsile pod příznačným názvem Rychlá a zběsilá pětka, doplněný novinkami na Blu-ray. Výhodou je, že se dá tahle otravná reklama přeskočit přímo do menu. V něm se kromě výběru titulků, scén a jazyků nachází příjemné překvapení v podobě bonusů. Krátce z natáčení, výroba exkluzivních aut, pitva kaskadérských kousků a zvláštních efektů. K nim fungují české titulky, takže si člověk smlsne a ví, o co jde.

FOTO: Rallye smrti

No tak jo, i ta ženská se ve vězení najde

Poslední, třetí bonus, je komentář přímo k filmu od režiséra Andersona a producenta Jeremyho Bolta. Ten je bez titulků, takže ačkoli je docela zábavný, pro mnoho lidí naprosto zbytečný. Obraz je zašedlý a ponurý, což vzhledem k ději filmu sedí, umocňuje totiž požitek skřípějících vehiklů. A co do zvuku, disk nabízí klasický formát Dolby Digital 5.1 česky, anglicky a polsky.

Rallye smrti (Death Race)

Akční/Thriller/Dobrodružný/Komedie
USA / Německo / Velká Británie, 2008, 106 min

Režie: Paul W. S. Anderson
Hrají: Jason Statham, Joan Allen, Ian McShane, Tyrese Gibson, Natalie Martinez, Max Ryan, Jacob Vargas, Jason Clarke, Robert LaSardo, Robin Shou, Janaya Stephens, Russell Ferrier, David Carradine, John Fallon

Zvuk: (DD 5.1) český, anglický, polský
Titulky: české, anglické, polské, rumunské, bulharské
Bonusy: Nastartujte motory: Z natáčení filmu Rallye smrti, Za volantem: Pitva kaskadérských kousků, Komentář režiséra Paula W. S. Andersona a producenta Jeremyho Bolta

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rallye smrti na DVD: Kurýr Statham sedí opět za volantem