Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Rakovina kůže: Příznaky jsou různé, nepodceňte je

Redakce

Redakce

15. 5. 2011

Rakovina kůže patří v dnešní době mezi častá nádorová onemocnění. Kůže je největší orgán lidského těla, chrání nás před veškerými škodlivými vlivy, mikroorganismy a před UV zářením. Není však radno zahrávat si s naším zdravím, a obzvlášť péči o kůži bychom měli věnovat zásadní pozornost.

Nádorové onemocnění kůže může postihnout kohokoli. Bylo prokázáno, že vyšší náklonnost vykazují lidé světlých typů – s blonďatými nebo zrzavými vlasy, světlou kůží a množstvím pih. Od hlavního vyvolavatele nádorového růstu v kůži se odvíjí i nejčastější lokalizace kožních nádorů. Jde většinou o místa dlouhodobě vystavená slunečnímu záření – oční víčka, nos, tváře, ramena, ruce, záda a nárty. Ke vzniku rakoviny je nejvíce náchylná kůže starých lidí.

Známe vznik?

Nádorové onemocnění kůže vzniká v případě, že se normální buňky vaší kůže vymknou přirozené regulaci a začnou se nekontrolovatelně množit. Rakovina kůže je souhrnné označení pro několik různých druhů nádorů. Liší se od sebe vzhledem a vlastnostmi nádorových buněk i charakterem průběhu.

Za hlavní příčinu vzniku rakoviny kůže je považováno nadměrné působení UV záření na pokožku. Jeho zdrojem mohou být sluneční paprsky, ale i slunění v soláriu. K dalším vyvolavatelům rakoviny kůže se řadí opakované vystavení rentgenovému záření, některým chemickým sloučeninám a radioaktivním látkám.

Nejčastější typy kožních nádorů

Rozlišujeme tři nejčastější typy rakoviny kůže, které se mohou vyskytnout na našem těle. Všechny tyto druhy charakterizují podobné příznaky onemocnění. Člověk by měl znát a poznat změny na svém těle a popřípadě okamžitě navštívit kožního lékaře.

Bazaliom

Jedná se o nejčastější formu rakoviny kůže. Projevuje se růstem tužšího bezbarvého útvaru, který bývá většinou hladký a lesklý. Tento typ nádoru může také svědit a krvácet. Objevuje se většinou ve vyšším věku a především na místech, která bývají pravidelně vystavována slunci. Nemetastazuje, nešíří se do okolních míst, a pokud je včas zachycen, dá se velmi dobře léčit.

Spinaliom

Tento typ rakoviny kůže je velmi podobný bazaliomu. Obvyklé jsou vředy a krvácející strupy. Také se vyskytuje spíše ve vyšším věku na místech vystavených častému slunečnímu záření. Spinaliom může tvořit metastázy a šířit se do těla. Při brzkém zjištění se však metastázy vyskytují ojediněle.

Melanom

Nejzhoubnější kožní nádor, který je velmi agresivní a rychle metastazuje. Zpozorovat ho můžeme ojediněle a vzácně. Objevuje se u lidí se světlou pokožkou, tedy u světlovlasých a zrzavých lidí, kteří mají problémy s opálením.

Melanom většinou vychází z pigmentových buňek. Zvýšené nebezpečí představují velká mateřská znaménka nebo nově vzniklá neobvyklá znaménka, která se nazývají dysplastické névy. Včasné chirurgické odstranění melanomu má dobrou prognózu.

Jak léčit rakovinu kůže?

Hlavním cílem léčby je úplné odstranění kožních nádorů. K tomu se nejčastěji využívá chirurgický zákrok nebo zmrazení nádorové tkáně kapalným dusíkem. Další možností je odpaření nádoru za použití laseru. Lékař může doporučit i ozáření nebo chemoterapii.

Slunění v soláriu obsahuje nebezpečné UV záření

Při rozvaze o nejvhodnějším způsobu léčby přichází v úvahu jeho velikost, věk pacienta i kosmetické následky. Po odstranění nádoru existuje možnost plastické rekonstrukce místa defektu.

V případě melanomu je vzhledem k jeho častému šíření obvykle nutné odstranit i spádové lymfatické uzliny. Ani poté ještě není vyhráno. Pacienti musí být dlouhodobě sledováni. V případě potřeby se zahajuje celková léčba.

S ochranou před sluníčkem nejdál dojdeš

Nejlepší prevencí rakoviny kůže a jejich vážných následků je ochrana a pravidelné sledování pokožky. Ochrana spočívá v uvážlivém vystavování kůže slunečním paprskům. Nebezpečný je zejména pobyt na otevřeném slunci mezi 10. až 14. hodinou, kdy je intenzita záření největší.

Nutnou podmínkou zdravého opalování je použití krémů s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Jejich výběr závisí na konkrétním typu vaší kůže. V případě potřeby si nechte poradit od kožního lékaře, ve specializovaných kosmetických poradnách nebo v lékárně. Rozumné je nosit sluneční brýle s UV faktorem a stravu doplňovat betakarotenem.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Rakovina kůže: Příznaky jsou různé, nepodceňte je