Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Raketový vzestup spisovatelky Petry Soukupové

Redakce

Redakce

21. 9. 2010

FOTO: Zmizet!SPECIÁL! V dějinách literatury najdeme mnoho příběhů o tom, jak spisovatel světového jména na začátku své kariéry léta obcházel nakladatelství s rukopisem svého „mobydika“ a dostávalo se mu více či většinou méně zdvořilého odmítnutí. Spisovatelská dráha Petry Soukupové je jiná. Už její první dílo – novelu K moři – doporučil kritik Pavel Janoušek do nakladatelství Host a zde kniha v roce 2007 vyšla. Petře Soukupové bylo tehdy necelých 25 let.

FOTO: Petra Soukupová

Petra Soukupová, Zdroj: freshfilmfest.cz

„Rukopisy, kterých mi denně přichází několik, většinou otevírám poněkud s nedůvěrou“, říká o situaci v nakladatelství šéfredaktor Miroslav Balaštík. „Jsme totiž národem grafomanů, kde víc lidí píše, než čte,“ pokračuje s nadsázkou. „V případě novely K moři Petry Soukupové ale bylo jasné, že mám  před sebou hotového autora.“ Tato slova ostatně potvrzuje i nebývalý úspěch prvotiny. Ačkoliv K moři není prvoplánově napínavým příběhem a vše podstatné se zde odehrává uvnitř rodinných vztahů, v myslích a prožitcích postav, dokázal zaujmout jak kritiky, tak čtenáře. Kniha byla nominovaná na Cenu Magnesia Litera i Cenu Josefa Škvoreckého, což se prvotinám běžně nestává. Nakonec získala Cenu Jiřího Ortena.

„Překvapil nás (…) zájem čtenářů. Přestože jsme knihu vydali v nákladu 800 výtisků, a to je na prvotinu poměrně odvážné, dělali jsme hned v prvním roce dva dotisky.“
(Miroslav Balaštík)

Zřejmě i proto vyšla druhá kniha – povídkový triptych Zmizet – už na jaře roku 2009,  a to rovnou v nákladu 2000 výtisků. Po úspěšné prvotině bývá druhá kniha jakýmsi prubířským kamenem. Ztrácí se výhoda novosti a moment překvapení, ale také vstřícnost kritiků i čtenářů, kteří už autorce nic neodpustí. Právě druhá kniha proto většinou ukáže, zda má autor potenciál růst dál.

Oceňovaný triptych Zmizet

FOTO: Zmizet

Tímto úskalím prošla Petra Soukupová zcela suverénně. Kniha Zmizet sice nezískala cenu Josefa Škvoreckého, na niž byla autorka opět nominována, zato si vše vynahradila při letošním udílení cen Magnesia Litera: stala se Knihou roku 2010. Titul se stal bestsellerem a v současné době náklad druhé knihy Petry Soukupové překročil magickou hranici 10 000 výtisků.

Jméno Petry Soukupové dnes zná snad každý, dokonce i ti, kteří se o literaturu průběžně nezajímají – možná i proto, že jako scénáristka spolupracuje na veleúspěšném seriálu Comeback. V současné době pracuje Soukupová na své třetí knize – o čem bude? To se čtenáři mohou dozvědět už tuto sobotu, 25. září v Domě pánůz Kunštátu v Brně, kde v rámci festivalu HOSTování proběhne i beseda s autorkou

Soutěžte o triptych Petry Soukupové

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Raketový vzestup spisovatelky Petry Soukupové