Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Raheem DeVaughn a jeho MasterPeace. O válce, lásce a milování

Redakce

Redakce

21. 6. 2010

Třetí deska neo soulového zpěváka Raheema DeVaughna, pojmenovaná The Love & War MasterPeace, se může po prvním poslechu zdát jako zklamání. Obzvláště ve srovnání s předloňskou Love Behind The Melody, kterou nastavil laťku opravdu vysoko. První dojem ale v tomto případě klame.

Raheem DeVaughn - The Love & War MasterPeace, Zdroj: oficiální stránky

Raheem DeVaughn na to šel podobně jako The Sa-Ra Creative Partners na jejich loňském, koncepčně pojatém albu Nuclear Evolution: The Age of Love, kde se na lásku nahlíželo z mnoha různých úhlů. The Love & War MasterPeace přidává, jak už název napovídá, další rozměr v podobě kontrastu lásky a války.

>>> Koupit CD za 315 korun zde <<<

Máme tu tedy pomalé písně o lásce, tedy spíše o milování (vtipná B.O.B., Bedroom, Garden of Love), ale i energičtější, protiválečné songy (Bulletproof, Nobody Wins a War). Poslední zmiňovaná skladba je skutečným vrcholem celé desky, promyšleným vyjádřením odporu k válce a zabíjení. Vystřídá se tu celkem dvanáct zpěvaček a zpěváků a bez velkého rozmýšlení bych ji zařadil k tomu nejlepšímu, co se v soulu za několik posledních let událo. Silná věc.

Nesmí chybět povinné hostovačky rapperů. Zde je zastupují atlantská legenda Ludacris a washingtonský Wale. Raheem měl ale i zde šťastnou ruku, protože nejde o klasické zaplácnutí skladby, ale o její nedílnou součást. Zejména Ludacris zajel v prvním singlu Bulletproof skvělou sloku, jak je u něho ostatně zvykem.

Kapitola sama o sobě jsou potom předěly od Dr. Cornela Westa, pojednávající, jak jinak, o lásce a válce. A jestliže čekáte všeobecné plácání, budete rychle vyvedeni z omylu. West přináší skutečně hluboká, filozofická zamyšlení nad oběma tématy, ale vše prezentuje srozumitelně a s lehkostí, že máte skoro dojem, jako byste to již dávno věděli. Opět jde o zcela zásadní část alba a byla by velká chyba ji přeskakovat.

Raheem DeVaughn tedy nahrál opravdu brilantní desku a už nyní můžu říct, že jde o jednu z nejlepších v tomto roce. Vřele doporučuji všem, kteří již přestali věřit, že r’n’b a soul se dá dělat skutečně od srdce.

Desku si můžete koupit online zde.

Raheem DeVaughn – The Love & War MasterPeace

Vydavatel: Jive
Vydáno: 2. března 2010
Celkový čas: 66:49
Seznam skladeb: Dr. Cornel West Intro, Bulletproof (feat. Ludacris), The Greatness (feat. Wale), I Don’t Care, Black & Blue, Mr. Right, Dr. Cornel West Interlude, Fragile (feat. Malik Yusef), My Wife, B.O.B., Bedroom, Microphone, Garden of Love, Dr. Cornel West P.S.A., Nobody Wins a War (feat. Jill Scott, Bilal, Anthony Hamilton, Algebra, Chrisette Michele, Shelby Johnson, Ledisi, Citizen Cope, Dwele, Chico DeBarge and Rudy Currence), Revelations 2010 (feat. Damian Marley)

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Raheem DeVaughn a jeho MasterPeace. O válce, lásce a milování