Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Rady a tipy, jak vybrat správné stínění do oken

Stínících systémů do oken existuje celá řada. Mezi ty dlouhodobě nejoblíbenější patří především žaluzie, které jsou k dostání v obrovském množství provedení. Mohou zajistit nejen tepelnou a světelnou izolaci, nýbrž i větší bezpečí.

Žaluzie mají velký vliv na celkový vzhled interiéru, popřípadě exteriéru domu, proto se vyplatí jejich výběr nepodceňovat. Připravili jsme pro vás stručné srovnání dostupných druhů žaluzií a také pár doporučení, která vám pomohou vybrat ten pravý druh stínění.

Venkovní vs. vnitřní žaluzie do oken

Vybíráte stínění do oken a nedokážete se rozhodnout mezi vnitřními a venkovními žaluziemi? Oba typy mají svá pro a proti. Jaké výhody a nevýhody od venkovních a vnitřních žaluzií očekávat?

Venkovní žaluzie

Venkovní neboli exteriérové žaluzie jsou správnou volbou pro každého, kdo chce zabránit přehřívání interiéru. Na rozdíl od vnitřních žaluzií totiž pohlcují sluneční paprsky ještě před tím, než proniknou do místnosti. Tuto vlastnost oceníte především během horkých letních dní. Bývají vyrobené z hliníku a nerezu, proto jsou velmi odolné a běžně vydrží i desítky let.

Exteriérové žaluzie jsou vhodné k zastínění oken rodinných domů, bytových komplexů či například zimních zahrad. Většinu z nich však nelze instalovat na střešní okna. Venkovní žaluzie je možné ovládat manuálně, dálkovým ovládáním či například pomocí systému Smart Home.

Nevýhodou tohoto typu žaluzií je především skutečnost, že v případě silného větru hrozí jejich poničení, navíc narážejí do oken a způsobují hluk. Z tohoto důvodu musí být při špatném počasí vytažené.

Výhody a nevýhody venkovních žaluzií:

+ účinně brání přehřívání interiéru
+ odolnost a dlouhá životnost
+ snadná údržba
+ různé druhy ovládaní

většinu nelze instalovat na střešní okna
při špatném počasí musí být vytaženy
hluk při větru
vyšší cena

Vnitřní žaluzie

Vnitřní žaluzie pohlcují sluneční paprsky uvnitř místnosti a proti přehřívání interiéru tedy nejsou tak účinné jako žaluzie venkovní. Jejich nespornou výhodou je cena, která je v porovnání s cenou venkovních žaluzií skutečně příznivá, a také snadná montáž do dřevěných i plastových oken. Mnozí jistě ocení skutečnost, že skrze zatažené vnitřní žaluzie pronikne jen minimum světla.

Životnost kvalitních vnitřních žaluzií může být až 10 let, nicméně nejlevnější modely obvykle vydrží kolem dvou až tří let. Důvodem jsou plastové součástky (řetízky, ovládací tyčky apod.), které se poměrně rychle ničí.

Výhody a nevýhody vnitřních žaluzií:

+ nízká cena
+ snadná instalace
+ zajišťují efektivní stínění
+ nehrozí poškození vlivem nepříznivého počasí

kratší životnost
proti přehřívání interiéru jsou méně účinné
vyžadují pravidelnou údržbu

Horizontální vs. vertikální okenní žaluzie

Okenní žaluzie lze dále dělit podle polohy lamel na horizontální a vertikální. Interiérové žaluzie mohou být jak vertikální, tak horizontální, exteriérové žaluzie jsou k dostání zpravidla v horizontálním provedení.

Horizontální žaluzie

Horizontální okenní žaluzie jsou tvořeny lamelami položenými vodorovně, tudíž se vytahují směrem nahoru. Nejčastěji jsou horizontální žaluzie hliníkové, mohou však být také dřevěné. Jejich největší předností je nízká cena, naopak za nevýhodu je možné považovat omezenější nabídku barevných variant a dekorů.

Vnitřní horizontální žaluzie se nejčastěji ovládají pomocí kuličkového řetízku nebo provázku a tyčky, u venkovních žaluzií je ovládání značně variabilní. V exteriérech se horizontální žaluzie používají především na menší okna.

Výhody a nevýhody horizontálních žaluzií:

+ nízká cena
+ lze je jednoduše vysát
+ jednoduché ovládání

relativně malá nabídka barevných a materiálových provedení
kratší životnost

Vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie jsou jako dělané pro velké prosklené plochy – například balkonové dveře nebo velká okna. Výhodou je snadné ovládání a také široká nabídka barevných a materiálových provedení, díky níž je jednoduše zkombinujete s dalšími prvky v interiéru.

Tento typ žaluzií je tvořen svislými lamelami, které jsou ve spodní části spojeny provázkem. Stahovat je lze na jednu stranu, na obě strany nebo do středu. Nejčastěji se vertikální žaluzie vyrábějí z polyesteru, bavlny, vinylu nebo skelného vlákna. Pokud zvolíte žaluzie textilní, budete si moci vybrat mezi různými hustotami tkanin, od nichž se odvíjí míra propustnosti světla.

Výhody a nevýhody vertikálních žaluzií:

+ široká nabídka barevných a materiálových provedení
+ jednoduché ovládání
+ dlouhá životnost

náročnější údržba
vyšší cena

Další typy žaluzií do oken

Při výběru okenních žaluzií se můžete setkat také s tzv. plisé, což je skládaná látková žaluzie do interiérů, se solárními žaluziemi, které jsou v oblasti stínící techniky žhavou novinkou, nebo s bezpečnostními žaluziemi, jež se vyrábějí z bytelných lamel. Co je pro zmíněné druhy stínění charakteristické?

Plisé

Plisé představuje textilní skládanou žaluzii, jíž lze na rozdíl od jiných typů látkových žaluzií stahovat oběma směry. Jedná se o druh vnitřního stínění, které se hodí do bytu i kanceláří. Výhodou je široká škála barevných provedení – je tedy nejen praktickým, ale i designovým interiérovým prvkem.

Solární žaluzie

Pokud byste si rádi pořídili solární panely, ale nemáte je kam umístit, jsou pro vás solární žaluzie tou správnou volbou. Jejich součástí jsou fotovoltaické články, díky kterým lze jednoduše vyrábět elektřinu ze slunce. Solární žaluzie se ovládají pomocí dálkového ovladače a solárního regulátoru a díky vzájemnému překrývání lamel zajišťují dokonalé zastínění.

Bezpečnostní žaluzie

Venkovní bezpečnostní žaluzie snižují riziko vykradení domácnosti hned ze dvou důvodů – představují mechanickou překážku a zároveň zajistí, že dovnitř domu nikdo neuvidí. Při napojení na systém Smart Home si navíc můžete snadno nastavit čas, kdy se mají zatáhnout a roztáhnout. To přijde vhod například tehdy, když jste na dovolené – pohyb žaluzií vytvoří iluzi, že v domě někdo je.

Podle čeho žaluzie vybírat?

Nabídka okenních žaluzií je rozmanitá, proto nemusí být snadné se v ní hned zorientovat. Podle čeho okenní žaluzie vybírat? V první řadě byste se měli zaměřit na to, jaké vlastnosti od nich očekáváte – přejete si zabránit přehřívání interiéru, či jeho přílišnému proslunění? Nebo jsou pro vás žaluzie spíše designovým doplňkem? Čtěte dále a vyberte si žaluzie tak, aby splňovaly všechny vaše požadavky.

Chcete zabránit přehřátí interiéru?

Je pro vás nejdůležitější zabránit přehřátí interiéru? Pak volte venkovní žaluzie, které odrazí sluneční paprsky ještě před tím, než stihnou ohřát okenní sklo. Díky exteriérovým žaluziím vám bude příjemně i během velmi parných letních dní.

Chcete zabránit oslunění interiéru?

V případě, že chcete předejít přílišnému oslunění místnosti, ale zároveň vám nevadí jeho přehřívání, zvolte vnitřní žaluzie. Platí, že nejlepší zastínění zajistí interiérové žaluzie s plastovými či hliníkovými lamelami.

Chcete doladit vzhled interiéru?

Znamenají pro vás okenní žaluzie především designový doplněk? V tom případě jsou ideálním řešením žaluzie typu plisé, popřípadě vertikální látkové žaluzie, které jsou dostupné v obrovském množství provedení. Z široké nabídky produktů si jistě vyberete ten, který bude dokonale ladit s koberci, polštáři a dalšími prvky vašich interiérů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rady a tipy, jak vybrat správné stínění do oken