Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Radim Peško – grafik, který si podmanil Nizozemí

Redakce

Redakce

14. 10. 2010

FOTO: Radim Peško!SPECIÁL! Grafický design mezi Českem a Nizozemím – takový název nese přednáška grafického designéra Radima Peška, která se uskuteční 15. října od 19 hodin v pražském Fotograf Studiu. Český umělec žijící v Nizozemí zde v rámci druhého ročníku Festivalu nizozemské kultury NethWorks.cz představí svoji práci a provede posluchače a diváky světem grafiky. Vstup je volný.

FOTO: Radim Peško

Radim Peško, Zdroj: NethWorks.cz

V Praze budu prezentovat svůj vztah k Nizozemí, jeho kultuře, školství, ale také i svoji práci,“ představuje akci Radim Peško. Pro grafického designéra Radima Peška je typografie průsečíkem nových technologií a proměňujícího se jazyka. Jeho hlavní činností je navrhování nových písem, nejnovějším je vlastní digitální písmolijna RP. Radim Peško je také stálým přispěvatelem do řady časopisů zaměřených na grafický design a vizuální kulturu, jakým je například Dot Dot Dot.

Radim Peško se do Nizozemí přestěhoval po absolutoriu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Postgraduálně studoval na arnhemské Werkplaats Typografie. Na vysokých školách zůstal – nyní působí na Gerrit Rietveld Academie v Amsterdamu a také občas hostuje na l’Ecole cantonale d’art de Lausanne (Ecal) ve švýcarském Lausanne.

Grafický designér, který nyní žije v Amsterdamu, však nezanevřel ani na Českou republiku. “Dlouhodobě spolupracuji s Moravskou galerií v Brně, ale mám tu čest úzce spoupracovat s řadou českých tvůrců – například s Kateřinou Šedou, Vítem Klusákem a Filipem Remundou a s mnohými dalšími,” říká Radim Peško. K jeho významným dílům patřily také práce pro Secession ve Vídni, nebo muzeum Boijmans v Rotterdamu či nejnověji pro Eastside Projects v britském Birminghamu. Zde vystavoval společně s Kateřinou Šedou svoji práci v projektu nazvaném BookShow.

http://www.radimpesko.com/

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Radim Peško – grafik, který si podmanil Nizozemí