Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Radek Lang doporučuje: Mušketýři ze špinavé uličky a Vymítač ďábla

Radek Lang

Radek Lang

13. 7. 2009

Hledáte tipy na opravdové skvosty kinematografie napříč celou její historií? Dokážete rozeznat kvalitu od plevelu a náležitě ocenit výborné nebo zásadní snímky z pokladnice světového i českého filmového umění? Nechte si doporučit pár takových editorem rubriky Film!

Mušketýři ze špinavé uličky / Musketeers of Pig Alley, The

Krátkometrážní / Drama; USA, 1912, 17 min

Režie: D. W. Griffith (portrét tohoto režiséra si můžete přečíst u nás)

Hrají: Harry Carey, Lionel Barrymore, Donald Crisp, Lillian Gish, Christy Cabanne, Marie Newton, Dorothy Gish

Krátkometrážní snímek režiséra D.W. Griffitha je považován za první filmovou gangsterku. Jednoduchá zápletka, ve které si mladý muzikant vydělá peníze a při cestě domů je okraden gangstery, postupně přerůstá v dramatičtější příběh (jak je u tohoto žánru zvykem).

Na celý sedmnáctiminutový film se můžete podívat například na Youtube.

Radek Lang: Postupná gradace a budování napětí směrem k ústřední přestřelce + působivý konec + položení základních kamenů gangsterských filmů (chlápci v kvádrech, kloboucích, s cigárem a pocitem důležitosti a moci, které ostatní respektují (mladí kluci), jiní nesnáší (okradený muzikant v okamžiku loupeže, nepřátelští gangsteři) a jiní proti nim bojují (strážníci)). Opakované zhlédnutí = ještě lepší požitek. Je to klasika, která se neokouká.

Vymítač ďábla / Exorcist, The

Horor / Drama / Thriller; USA, 1973, 122 min (Director’s cut: 132 min)

Režie: William Friedkin

Hrají: Jason Miller, Ellen Burstyn, Max von Sydow, Lee J. Cobb, Jack MacGowran, Linda Blair, Barton Heyman, Peter Masterson, Ron Faber, Roy Cooper, Mercedes McCambridge, William Peter Blatty, Kitty Winn

U dvanáctileté Regan se zničehonic objeví příznaky podivné nemoci, která zpočátku vypadá nevinně, avšak každým dnem sílí. Její obličej získává stále hrůznější podobu, hrubým nelidským hlasem vykřikuje rouhavá a oplzlá slova, vznáší se nad postelí a hlava se ji otáčí v nepřirozených úhlech. Doktoři, psychologové a psychiatři jsou bezradní a stav mladé dívky se neustále zhoršuje. Regan způsobí smrt matčina přítele a před očima šokovaných svědků masturbuje krucifixem. Jediným možným řešením, jak dívku zachránit, se jeví být starobylá praktika vymítání. Již není pochyb, že nešťastná dívka je posedlá ďáblem…

Radek Lang: Perfektně vykreslené charaktery, ladící postupně do mysteriózního hororového nádechu s tím, že se do něj nějakým způsobem vtiskávají a vstupují do něj takové, jaké jsou, se svou minulostí, osobností i hříchy. Nejedná se jen o plochý horor s loutkami na efekt, ale zatraceně působivé hororové drama o střetu zla s obyčejnými lidmi. Smekám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Radek Lang doporučuje: Mušketýři ze špinavé uličky a Vymítač ďábla