Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Radek Červený, provozovatel serveru Knihovnice.cz: Chyběl mi na tu multižánrový projekt

Eva Marková

Eva Marková

22. 12. 2010

FOTO: Radek ČervenýNení od věci, když se čas od času podíváte, jak funguje konkurence. Ostatně i spolupráce mezi možnými konkurenty může být inspirativní. Proto jsem si přes e-mail povídala s Radkem Červeným, provozovatelem serveru Knihovnice.cz.

FOTO: Radek Červený

Radek Červený, provozovatel serveru Knihovnice.cz, Zdroj: archiv Radka Červeného

Provozujete webový portál Knihovnice.cz – za jakým účelem?

Mám rád knihy. V roce 2004, kdy byl literární server Knihovnice.cz spuštěn, mi na českém internetu chyběl projekt, kde by se daly najít informace o knihách napříč všemi žánry. A nebyl jsem sám, protože brzo si Knihovnice.cz našla své pravidelné čtenáře.

Co všechno mohou čtenáři na tomto serveru najít?

Knihovnice.cz dnes obsahuje již přes 1 000 recenzí knih. Oblíbené jsou také diskuze čtenářů, soutěže, články a aktuality z knižního světa. Nesmím zapomenout na pravidelně aktualizovaný přehled nově vydaných knih. Čtenáři u nás mohou využít i antikvariát.

Jak se změnila situace na internetu od roku, kdy jste tento server spustil?

Za těch více jak 6 let se na internetu změnilo opravdu hodně. V roce 2004 existovalo jen pár literárních serverů, které byly navíc úzce specializované – např. jen na sci-fi a fantasy knihy. Dnes už je konkurence daleko větší.

A jsou tu i nové výzvy, jako třeba velký nárůst návštěvníků z mobilů, na což většina starších webů není dostatečně připravena.

Dále je tu spousta trendů, se kterými je třeba držet krok a reagovat na ně – myslím tím nyní hlavně sociální sítě.

FOTO: Fotokniha

Zdroj: archív Topzine.cz

Má Knihovnice.cz vlastní recenzenty?

Ano – recenzenty máme vlastní. V současné době asi 7 pravidelných a několik dalších občasných. Stále hledáme další do našeho týmu, ale není to jednoduché.

Jaká specifika podle Vás má internetová literární žurnalistika?

Výhoda je určitě ta, že můžeme rychle reagovat a vydávat recenze kdykoli. Od běžné novinové žurnalistiky se odlišuje částečně i struktura článků, protože lidé na internetu tolik nečtou a je potřeba je zaujmout hned v úvodu.

Nevýhoda je, že pokud je odradíme, tak mohou během pár vteřin přejít na jiný web.

Jací čtenáři na váš server chodí?

Jako u většiny webů – máme několik set věrných čtenářů, kteří k nám chodí pravidelně alespoň jednou měsíčně. Zbytek návštěvníků k nám přijde přes vyhledávače, když hledají informace o něčem, o čem na našem serveru píšeme.

FOTO: Kniha

Autor: Marián Luha, Topzine.cz

Ojedinělým projektem je i server pro-nakladatele.cz. Představte ho, prosím, čtenářům.

S literárním serverem Knihovnice.cz jsme se postupně dostávali i ke spolupráci s nakladateli. Začínalo to prodejem reklamy a pořádáním soutěží na našem serveru. Ale celkem brzo jsme viděli příležitost na tomto trhu a začali jsme nakladatelům nabízet vytváření internetových prezentací jejich knih, autorů, nebo přímo nakladatelství. Letos to byly dva roky od spuštění prvního takového webu. Ohlédl jsem se zpět na to, co jsem za ty roky stihl udělat. Bylo toho opravdu hodně (stránky nakladatelství, autorů, knih, knižních edicí, bannery, stránky a účty na sociálních sítích), a tak jsem tyto služby letos na jaře shrnul do nabídky na webu Pro-nakladatele. Nakladatelé tak na jednom místě mohou najít vše, s čím jim můžeme pomoci.

Mezi naše největší reference dnes patří např. autorské weby Dana Browna, Paula Coelha  nebo Emila Hakla.

Aby toho nebylo málo, spustil jste nedávno server Slevkupectvi.cz. Můžete vysvětlit, o co se jedná?

Slevkupectvi.cz jsme spustili opravdu nedávno – 1. listopadu 2010. Je to web na principu hromadného nakupování, které se na českém Internetu stalo velmi rychle hitem. Lidé jsou tímto způsobem zvyklí nakupovat slevové kupony na návštěvy restaurací, masáže, kosmetiku aj. Já a můj tým jsme chtěli čtenářům a milovníkům knih nabídnout projekt, kde by našli kvalitní knihy za zajímavé ceny (slevy se pohybují od 30% do 45%). Každý týden jim na Slevkupectvi.cz nabízíme jeden titul. Motivací pro spuštění takového serveru bylo opět, že takto zaměřený server na českém internetu nebyl.

Máte vlastní nakladatelství – připravujete něco nového?

Nakladatelství existuje jeden rok a zatím jsme vydali 2 knihy: Richard Pachman – Jak chutná život a  Petr Eisner – Milující sestra (recenzi čtěte zde).

Obě vyšly v roce 2009. Letos žádnou knihu neplánuji. Pokud to vyjde, rád bych v příštím roce vydal minimálně jeden titul.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Radek Červený, provozovatel serveru Knihovnice.cz: Chyběl mi na tu multižánrový projekt