Menu
TOPZINE.cz
Apetit

R. Scott Bakker podruhé otevřel skvostné dveře za Válečným prorokem

Jan Nohovec

Jan Nohovec

23. 5. 2011

Do fantastických knihkupectví, ale i jinam dorazila nazlátlá bichle R. Scotta Bakkera, pokračování našedlého epického příběhu První přichází tma. Může Válečný prorok svého předchůdce překonat?

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Pokud si vážený čtenář rozpečetil tuto recenzi, zřejmě již četl Bakkerův rozsáhlý fantasy opus První přichází tma, který dospěl do Česka před dvěma lety. Je mu tedy zřejmé, že trilogie Princ ničeho, na kterou zřejmě naváží ještě dva (!) další triptychy, představuje knihy masivní a vázané, naplněné autorskými kličkami jako španělské ptáčky. Jak na počátku prvního pokračování autor podrobně a veskrze užitečně shrnuje, v úvodním svazku představil rozměrný svět Trojmoří, v němž se odehrává příběh s množstvím puntičkářsky charakterizovaných postav, dějových i čistě encyklopedických odboček a podtextem, jehož klíč by vystačil na další knihu stejného formátu. Válečný prorok v tomto ohledu není ničím novým.

Dojde na krev

Dost bylo přehnané spisovnosti, ani R. Scott Bakker si ostatně ve druhé knize nepotrpí na zdlouhavé odbočky a přespříliš patetické scény, tedy prakticky jediný prvek, který se v První přichází tma dal kritizovat. Těžko soudit, zda to je tím, že se příběh posunul do bodu, kdy je scéna už dávno připravena, nebo tím, že autor měl na napsání pokračování jen 365 dní, zatímco úvodní kniha spolkla 15 let. Válečný prorok se však dá prohlásit za mnohem akčnější počin než jeho předchůdce. Samozřejmě, akce je relativní pojem; autor se stále vyžívá i v komorních dramatech, která přežívají na okraji čtenářova zájmu a dotvářejí celkový obraz.

Primární fakt však spočívá v tom, že svatá válka přívrženců dávného proroka Inriho Sedženuse se pohnula na jih a na stránkách zlatavé bichle čeká její účastníky několik bitev a příkoří. Navíc je po zjištěních z Andiamanských výšin jisté, že mezi vznešenými a rozlícenými legiemi operuje Konzult a nábožensko-politický konflikt je tak jen předehrou k budoucí Druhé apokalypse.

R. Scott Bakker: Válečný prorok

Opakování – matka moudrosti: navzdory perfektně propracovanému světu pro R. Scotta Bakkera nejsou plytká ani osobní dramata všech postav. Anasûrimbor Kellhus, titulní Válečný prorok, který vstoupil na stránky trilogie v polovině prvního dílu a bezmezně ovládl svým přitažlivým a dokonale sepsaným charakterem srdce čtenářů, si s osudem pohrává i v nové knize. Jeho postava získává na síle a uvěřitelnosti ještě více než předtím – jeho agenda je mnohovrstevná, navenek dovedně mystifikuje, zatímco v nitru spřádá dalekosáhlé plány. Tedy přesně tak, jak by měl (chrabrý) hrdina výpravné ságy vystupovat. Zdatně mu i nadále sekundují další postavy, mimo jiné rozpolcený čaroděj Drúsas Achamian nebo bývalá nevěstka Esmenet, která se ve světě plném mužů znovu a znovu staví na vlastní nohy.

Neboť co jiného byla kniha, ne-li dlouhé, nepřetržité odevzdávání se pohybům cizí duše? (str. 263)

Duše kanadského spisovatele je podle Válečného proroka očividně velmi rozsáhlá. Druhá kniha trilogie Princ ničeho je více než důstojným nástupcem První přichází tma, autor ji zbavil původního pompézního pozlátka a učinil z ní mnohovrstevné sugestivní vyprávění o svaté armádě na pochodu fantasy světem – se všemi peripetiemi, které z toho plynou. Lidé intrikují, bitvy se musejí vyhrát nejen silou, ale i intelektem, Murphyho zákony a nepřátelé pracují vždy rychleji a účinněji, než je protagonisté stačí vůbec pochopit. Autor se nezdráhá ani obětovat některé charaktery, pokud si to logika a spád příběhu žádají, proto kniha vypadá ještě více realisticky.

Sečteno a podtrženo, Válečný prorok je grandióznější, výpravnější, epičtější a zároveň sevřenější vyprávění než už sama výborná jednička, což z něj činí jednoduše povinnost, a to nejen pro čtenáře předchozího dílu.

Název originálu: The Warrior-Prophet
Český název: Válečný prorok
Autor: R. Scott Bakker
Překlad: Petr Kotrle
Obálka: David Rankine
Počet stran: 576
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Triton, Praha 2011
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

R. Scott Bakker podruhé otevřel skvostné dveře za Válečným prorokem