Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Queen Esther Marrow je skutečnou královnou gospelu

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

25. 11. 2010

Hudebními kritiky je označovaná za nejlepší gospelovou zpěvačkou všech dob. Tato talentovaná Američanka se proslavila po celém světě hlavně s gospelovým souborem Harlem Gospel Singers, který zavítá opět i do Prahy. Queen není ale pouze zpěvačka.

Queen Esther Marrow

Queen Esther Marrow, Zdroj: oficiální stránky Queen Esther Marrow

I gospelová hudba má své významné zpěváky či zpěvačky, ke kterým lze určitě zařadit i Queen Esther Marrow, často přezdívanou jako první dáma gospelové hudby. Její život rozhodně není jednotvárný a pouze zaměřený na hudbu, i když ta hraje podstatnou roli v jejím životě.

Spolupráce se spoustou umělců

Hudební kariéra Queen započala ve věku 22 let, kdy ji objevil Duke Ellington, známý americký jazzový pianista a skladatel, který byl z jejího hlasu ohromený. Queen s ním absolvovala turné Sacred Concert, na kterém se postavila poprvé na prkna. Tímto započalo velké přátelství mezi Dukem a Queen, které rostlo s přibývajícími léty, jež spolu strávili na různých koncertech a turné.

Spolupráci navázala tato nadaná Američanka také s dalšími významnými hudebníky, kterými byla například americká jazzová zpěvačka Ella Fitzgerald, bluesový kytarista B.B. King, jazzový skladatel a hudebník Chick Corea a nebo také americký textař Bob Dylan.

Queen se nezabývala pouze hudbou, ale také například i politikou. V roce 1965 se připojila k hnutí za americká občanská práva. Tohle se jí stalo osudovým, poněvadž se setkala se svým dlouholetým idolem Mahalia Jackson, se kterou poté mnohokrát vstupovala.

Queen Esther Marrow

Zdroj: oficiální stránky Queen Esther Marrow

Na kontě má Queen také účinkování v muzikálech. Na Broadwayi to byly například muzikály The Wiz, It’s So Nice To Be Civilized nebo Comin Uptown. Pod režií Georga Faisona vznikl také celostátní muzikál Sing Mahalia Sing, kde opět Queen zazářila. Stejně se jí dařilo i ve filmech a různých televizních vystoupeních. V roce 1990 byl dokonce v amerických městech uveden muzikál Truly Blessed, který Queen napsala, produkovala a také si tam zahrála roli. Splnila si tak svůj sen, a to i díky již zmíněné Mahalia Jackson, s kterou na muzikálu spolupracovala.

V roce 1992 založila tato dáma gospelu společně s Michaelem Brennerem a Roseanne Kirk uskupení Harlem Gospel Singers. Za dobu své existence si skupina získala několik milionů diváků a navštívili spoustu měst v Americe i Evropě. Ojedinělá a strhující show se zapsala do srdcí nejednoho návštěvníka těchto koncertů. Tento pěvecký sbor vystupoval i před řadou významných lidí, mezi kterými lze zmínit například amerického prezidenta Reagana, Bushe či Clintona nebo také britskou královskou rodinu. Jako čest berou zpěváci vystoupení pro papeže Jana Pavla II. v Bologni, kde je přivítalo více než 300 tisíc fanoušků.

Queen Esther Marrow je srdcem Harlem Gospel Singers, a tedy i podstatným článkem této skupiny. Možnost vidět jejich emotivní show již měli a také znovu budou mít i lidé z České republiky. V rámci probíhajícího turné Touching Spirit totiž navštíví zpěváci i Prahu a strhující vlna lásky a energie z jejich písní tak bude moci zapůsobit i na české fanoušky této hudby.

Queen Esther Marrow vystoupí 14. prosince 2010 v Kongresovém Centru v Praze. A na Topzine.cz pro vás připravujeme soutěž o vstupenky, buďte ve střehu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Queen Esther Marrow je skutečnou královnou gospelu