Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Quadriennale 2011 má přilákat do Prahy na čtyřicet tisíc návštěvníků!

Redakce

Redakce

1. 6. 2011

FOTO: Pražské Quadriennale na piazettě Národního divadla Ve dnech 16. – 26. června 2011 se v Praze uskuteční pravidelná mezinárodní přehlídka scénografie a divadelní architektury. Přehlídka dosahuje obřích rozměrů a bude rozmístěna po mnoha místech Prahy.

FOTO: Pražské Quadriennale na piazettě Národního divadla

Třicet boxů zaplní piazzetu Národního divadla Zdroj: Pražské Quadriennale

Pražské Qudriennale chce tentokrát ukázat přesah scénografie z divadelního prostoru do dalších výtvarných oborů.  Jedna z nejzajímavějších částí bude pravděpodobně sekce zemí a regionů ve Veletržním paláci.  Interiér přetvoří progresivní polské architektonické studio WWAA a generální komisař Pražského Quadriennale 2011 Boris Kudlička.

Na programu je celá řada představení a performancí.  Například Nový Zéland plánuje devítimetrové provaziště, jež se bude měnit každou hodinu zásahy zúčastněných umělců a designérů.  Finsko svou prezentaci pojalo jako kontinuální minifestival praktických ukázek i přednášek. Elektronické divadélko s 24 plošinami, 60 motory a robotizovanými předměty uvidíte zase v sekci Kanady. Američtí kurátoři kladou důraz na divadelní projekty a performance, které programově reflektují nejaktuálnější témata.

V sekci Extrémní kostým bude možno dokonce jeden kostým ochutnat

Ve Veletržním paláci bude dále k zhlédnutí sekce Extrémní kostým. Buď je kostým z neobvyklého materiálu nebo je neobvyklé jeho použití.  Oblečení bude vyrobené například z ledu, neoprenu, odpadků, podprsenek či nábojnic. Uvidíme i kostým jako hologram.

Kurátorka sekce Extrémní kostým Simona Rybáková dodává: „Jednotlivé kostýmy,  objekty,  záměrně vytrhujeme z jejich původního prostředí,  neboť není naším jediným cílem vidět jejich funkci v originální akci.  Spíše zastavit dramatický čas, ve kterém žijí, a ukázat divákům detail,  formu i prožitek, který se při živé akci může přehlédnout nebo v jevištním toku projde příliš rychle.“

FOTO: Kostým od Ivána Sáncheze vyrobený z plastových láhví

Kostým od Ivána Sáncheze vyrobený z plastových láhví

Druhým nejdůležitějším místem Pražského Quadriennale bude piazzetta Národního divadla.  Zde vyroste labyrint třiceti boxů. Tuto podobu mu vtiskl izraelský architekt a scénograf Oren Sagiv. Projekt nese název Intersekce: Intimita & spektákl a nabídne intenzivní zážitky v oblasti současného divadla a umění.  Intersekce odvádí divadlo z divadelní scény.  Nabídne lekce tanga, výtvarné dílo ze svatebních šatů, zpívající sochy a projekty zahrnující video art, světelný a zvukový design, módu či výtvarné umění.

Mezi největší hvězdy, jež pro piazzettu Národního divadla chystají speciální projekty, patří rusko-americká umělecká dvojice Ilya a Emilia Kabakovovi. Pozornost přitahuje nesporně Nathaniel Mellors, britský umělec a spisovatel transformující jazyk do vizuálních materiálů. Mezi světové špičky patří i tanečník a choreograf Josef Nadj. Českou republiku bude vedle fotografa Bohdana Holomíčka reprezentovat jeden z nejuznávanějších tuzemských všestranných umělců Josef Bolf, jenž pronikl do předních domácích i světových sbírek.

Na Nové scéně bude bohatý program o světelném designu

Další částí Pražského Quadriennale je sekce Světlo a zvuk. Bude se prezentovat hned vedle piazzetty a to konkrétně na Nové scéně národního divadla. Zde uvidíme práce zásadních světelných designerů a uslyšíme performace v tzv. Zvukové kuchyni.

Mimo Veletržního paláce, piazzetty a Nové scény bude možnost navštívit i Pražskou křižovatku (kostel sv. Anny). Zde je sídlo Architektonické sekce. Ta zahrnuje jak expozice téměř třiceti zemí, tak mezinárodní workshop o budoucnosti divadelní architektury. V projektu Otevřená laboratoř mohou vybraní účastníci navrhnou ve spolupráci s renomovanými experty alternativní modely míst pro uvádění představení.

FOTO: Pražské Quadriennale

Nedočkaví návštěvníci si mohou podobný obrázek v grafické úpravě Krištofa Kintery stáhnout jako tapetu na počítač

Program Pražského Quadriennale bude opravdu bohatý. Je zde prostor i pro prezentaci studentů v prostorách DAMU. Každý rodič jistě ocení i plánovaný program pro děti. Těšit se můžou na tvůrčí dílny a zapojení vyrobených exponátů do společné instalace.

Kdo celý projekt realizuje?

Takováto velká akce je samozřejmě lákadlem pro turisty. Zejména profesionálové si nenechají Pražské Quadriennale ujít. Očekává se na čtyřicet tisíc návštěvníků. Projekt byl financován Ministerstvem kultury, dále grantem Evropské unie a dalšími zdroji. Za jeho realizací stojí Institut umění – Divadelní ústav.

Vstupenky je možné zakoupit jednodenní či dvoudenní. Bude je možno koupit ve Veletržním paláci, v Pražské Křižovatce (kostele sv. Anny) a na piazzettě Národního divadla nebo v síti Ticketpro. Do konce května jsou otevřené i jedenáctidenní akreditace pro profesionály.

Pražské Quadriennale

Kdy: 16. – 26. června 2011

Kde: Veletržní palác – Národní galerie, piazzetta Národního divadla, Nová scéna, Pražská křižovatka (kostel sv. Anny), DAMU

Vstupné: Jednodenní základní/snížené: 200Kč/150Kč

Dvoudenní základní/snížené: 300Kč/200Kč

www.pq.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Quadriennale 2011 má přilákat do Prahy na čtyřicet tisíc návštěvníků!