Město na soutoku, věnné město českých královen či město architektů Gočára a Kotěry. To jsou typické znaky krajského města v regionu Východních Čech na soutoku řek Labe a Orlice. V tomto prvním díle miniseriálu o Hradci Králové se podíváme na historické skvosty města.

Bílá věž a radnice na královéhradeckém Velkém náměstí, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz
Bezpochyby nejviditelnější památkou města Hradce Králové je tzv. Bílá věž. Jedná se o renesanční zvonici o půdorysu 10×10 metrů. Městu dominuje se svými 72 metry již od roku 1574, kdy se na její stavbu složili měšťané. A proč je nazývána právě bílou? Protože byla původně postavena z bílého pískovce. Zájemci mohou na její vrchol vystoupat po 233 schodech přes den i v noci. Z jejího ochozu můžeme při dobré viditelnosti vidět hřebeny Krkonoš a Orlických hor.
Historické jádro města je tvořeno Velkým a Malým náměstím. Na jejich ploše se nachází gotická katedrála Sv. Ducha, jež je společně s Bílou věží dominantou západní části Velkého náměstí. Jedná se o gotickou cihlovou stavbu založenou Eliškou Rejčkou r. 1308. V 19. století byla novogoticky přestavěna.

Bílá věž a gotická katedrála sv. Ducha, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz
Další významnou stavbou Velkého náměstí je budova radnice. První zmínka o ní pochází z roku 1418. Následně byla rozšířena v renesanci a baroku. V roce 1787 jí přibyly krajní pozdně barokní věže a v 19. století byla upravena v klasicistním stylu.
Velké náměstí je z velké části tvořeno barokními domy s podloubími. V nich se nacházejí různé obchůdky a restaurace ke zpříjemnění návštěvy tohoto města s krásným historickým jádrem.
Velké náměstí je s ostatními částmi města spojeno několika schodišti pro pěší. Z nich je nejzajímavějším tzv. Bono Publico. Jedná se o kryté schodiště z jižní strany náměstí na vnitřní okruh města.

Schodiště Bono Publico, Zdroj: www.wikipedia.org
Příště se projdeme po stopách architektů Gočára a Kotěry a dalších moderních stavbách Hradce Králové.