Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Punková zimní filmová škola: Jste zvaní!

Redakce

Redakce

30. 11. 2009

Po roční pauze způsobené rekonstrukcí kina Hvězda se bude v Uherském Hradišti konat 14. ročník Semináře britského filmu. Začne ve čtvrtek 3. prosince a potrvá do neděle. Hlavním pořadatelem budou opět Městská kina Uherského Hradiště, partnerem semináře Asociace českých filmových klubů.

Zdroj: www.britskyseminar.cz

Zdroj: www.britskyseminar.cz

Seminář britského filmu aneb Zimní filmová škola je nekomerční a dnes už tradiční přehlídkou filmografie Velké Británie. Hlavním tématem letošního ročníku bude punk a undergroundová kultura. Seminář se pokusí zdokumentovat 70. léta Británie, punkovou hudbu, specifickou módu, a to i v rámci doprovodných akcí (výstavy, koncerty apod.). Zároveň bude sledovat  ohlasy punku v Československu. Filmové projekce budou zahájeny lektorským úvodem.

Hlavním programovým cyklem bude Film a punk 70. let 20. století. Představí 20 filmů, které přibližují vznik, rozvoj, doprovodné jevy i vývoj subkultury ve Velké Británii.

Další cyklus nabídne profily tří osob, hudebníků či filmařů, které jsou výrazně spjaty s punkovou kulturou. Jedná se o Dona Lettse (možná se projekce osobně zúčastní), který se dlouhodobě věnoval zachycení hudební punkové kultury na filmový pás. Další dvě osoby (Joe Strummer a John Lydon) se představí jak v hudebních dokumentech, tak také v dalších jejich filmových rolích. Jsou spjaty s dvěma velkými kapelami – The Clash a Sex Pistols. Filmy doprovodí úvody či kinolektoráty filmoví nebo hudební publicisté Michal Procházka, Alex Švamberk a v jednání je i účast Petra Nožičky a Miro Ulmana.

V rámci cyklu Vlámské okénko bude uveden vynikající současný film Ex-Drummer vlámského filmaře Koena Mortiera, který ohlíží za historií punku a nahlíží toho hnutí už dnešníma očima. Cyklus bude rozveden kinolektorátem na téma současného vlámského filmu. Doplněn bude navíc dvěma snímky Projektu 100 – 2010, britským Fish Tank a kultovním Najal jsem si vraha režiséra Aki Kaurismäkiho s hereckou účastí Joea Strummera. V premiéře uvedou i filmový projekt Electroma francouzského tvůrčího dua Duft Punk, které je považováno za jeden z nejúspěšnějších elektronických projektů současnosti, jak v prodeji alb, tak ohlasu kritiky.

Česká stopa (Češi v Anglii) je novým projektem semináře britského filmu. Vzniká ve spolupráci s filmovými historiky Pavlem Taussigem a Jiřím Voráčem. Jeho cílem je představování filmařských aktivit Čechů (popř. i Slováků) na britských ostrovech – režisérů, kameramanů, herců ad.  Projekt by měl každý rok představit jednu až dvě osobnosti a jejich tvorbu, vlivy, jakou stopu po sobě v Anglii zanechali. Pro léta budoucí jsou ve výhledu např. Anny Ondráková, Karel Lamač, Otto Heller, Karel Reisz, Jiří Wiess, Herbert Lom, Sylva Langová, Karel Štěpánek ad. Letošní tématem budou Čeští letci, filmaři a fotografové v RAF (Royal Air Force — Královské vojenské letectvo Spojeného království) v Anglii.

Divoká karta (výrazná česká nebo slovenská předpremiéra) je tématem zajímavých, pozoruhodných projektů. Režisérka Olga Špátová bude mluvit nejen o čerstvém projektu Restaurované filmy Jana Špáty, ale také o natáčení snímku Oko nad Prahou a vztahu k architektovi Janu Kaplickému a jeho stavbám.

To nejlepší z festivalů 09 ukáže festivaly Anifest, Fresh Film Fest, Aerokraťas a Azyl a nejlepší snímky ročníku 2009.

Seminář doplní řada doprovodných akcí – výstava  20 let poté (rok 1989 v Uh.Hradišti), výstava  Ladislava Sitenského Hrdinové z Albionu, RAF a čs. letci v Anglii. Chutě a vůně Slovácka mohou diváci poznat na akci s názvem Moravské dědictví, které nabídné klasické pokrmy a nápoje Slovácka.

Historicky se jedná o druhou největší a divácky nejnavštěvovanější akci českých filmových klubů s historií počínající už v roce 1995.

Zdroj: www.britskyseminar.cz

Zdroj: www.britskyseminar.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Punková zimní filmová škola: Jste zvaní!