Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Punková legenda Visací zámek slaví 30 let, vydá 15 CD a 2 DVD

Martin Peška

Martin Peška

18. 5. 2012

Sakumprásk!, tak se má jmenovat kompletní vydání tvorby české punkové kapely Visací zámek za 30 let její existence. Box 15 CD a 2 DVD vyjde v pátek 25. května a obsáhne i hudební mystifikační filmový dokument Petra Zelenky.

FOTO: Visací zámek

Visací zámek slaví 30 let stále ve stejném složení. Foto: Václav Kohout, TOPZINE.cz

„Je to možná k neuvěření, ale patří k nejstabilnějším kádrům naší hudební scény a dodneška hrají v původním složení. Kompletní vydání jejich tvorby Sakumprásk! (1982-2012) obsahuje všechna alba a DVD, která Visáči během svého života vydali,“ uvedla pro TOPZINE.cz Marcela Kocandrlová z hudebního vydavatelství EMI.

Součástí kompletu je i DVD s hudebním mystifikačním filmovým dokumentem Petra Zelenky Visací zámek 1982 – 2007 (Česká televize). Jde o jeho vůbec první vydání na DVD.

Vyjít mají také dosud nevydané historické záznamy koncertů Visacího zámku. Ty budou ke koupi jak v rámci kompletu, tak i samostatně jako 2CD pod názvem Atentát na kulturu.

„První CD 1983 zachycuje druhý koncert Visacího zámku v pražském klubu 007 a první koncert na legendární Chmelnici. Jsou to naprosté začátky Visáčů, kdy neměli vlastně žádné vybavení a zesilovače i bicí si půjčovali,“ řekla Kocandrolová.

„Zvuk je věru nenapodobitelný a naše tehdejší drzost obdivuhodná,“ uvedl zpěvák skupiny Jan Haubert.

Druhým živákem je Julda Fulda, záznam koncertu z PKOJF (Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, pozn. red.) v předvečer 1. máje 1988.

„Zvukově je to už podstatně lepší, ale atmosféra není zrovna sváteční. Repertoár je velmi temný a ze starých věcí jsme nehráli skoro nic. Když dnes Juldu poslouchám, říkám si, že Sametová revoluce přišla opravdu na poslední chvíli,“ dodal Haubert.

2CD obsahuje také celkem jedenáct zapomenutých a dosud nikdy nepublikovaných kompozic Visacího zámku.

CD´s: Visací zámek, Start 02, Three Locks, Traktor, Jako vždycky, Sex, Zámkománie, Visací zámek znovu zasahuje, Žofín (Live 2CD), Punk!, Klasika, Lucerna 25 let, 1983, Julda Fulda ; DVD´s: Visací zámek 1982 – 2007, Lucerna 25 let

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Punková legenda Visací zámek slaví 30 let, vydá 15 CD a 2 DVD