Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Public Enemy kritizují dnešní rappery. Hip hop už prý není, co býval

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

31. 7. 2013

Dvojice amerických hiphoperů Flavor Flav a Chuck D ze skupiny Public Enemy se tvrdě opřela do současných rapperských hvězd, jako jsou Jay-Z, Snoop Dogg či Kendrick Lamar se slovy, že hudba, kterou produkují, už není ten skutečný hip hop.

FOTO: 50 Cent

50 Centa mají Public Enemy rádi, ale podle nich nedělá opravdový hip hop. Zdroj: Universal Music

Členové formace Public Enemy, působící již od počátku osmdesátých let minulého století, jsou díky kvalitní hudební produkci svých skladeb a zejména pak díky promyšleným textům zaměřeným na společensko-politickou kritiku bezpochyby považováni za legendy a průkopníky hiphopové scény. Ne nadarmo byli prohlášeni nejlepší hiphopovou skupinou všech dob.

V rozhovoru po svém vystoupení na festivalu Kendal Calling se proslulá dvojice rozpovídala o vlastním pohledu na současný hip hop, který je prý již příliš konzumní a posluchačům nic nesděluje. Flavor Flav vidí problém hip hopu také v neustálém snižování tempa, kdy hudba ztrácí šťávu a, jak sám dodává, už člověka ani nevybízí k breakdancu.

Mezi rapem a hip hopem je velký rozdíl

Flavor Flav dále vyjmenoval řadu umělců, mezi nimiž nechyběli L’il Wayne, Drake, Nicki Minaj, Ludacris, Jay Z, Kendrick Lamarr, 50 Cent, Snoop Dogg, kteří dle něj produkují vynikající rap a on sám je má rád, ale žádný z nich nedělá hudbu, jež by se dala nazývat hip hopem.

Jeho dlouholetý spoluhráč a zakladatel skupiny Chuck D mezitím dodal, že pokud člověk miluje hip hop, měl by se sám sebe zeptat proč. Oni to společně za 26 let stihli v 90 zemích a své důvody si našli. Hip hopová produkce by však nikdy neměla být o penězích, naopak by se měla více nést v duchu Boba Marleyho či Boba Dylana.

Minulý měsíc skupina vydala svůj nový singl s názvem Get Up Stand Up prostřednictvím služby BitTorrent, kde bylo možné ho zdarma stáhnout společně s videoklipem a balíkem obsahujícím 37 vokálů a instrumentálek, čímž otevřela dvířka svým fanouškům k produkci remixů, jejichž výběr plánuje vydat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Public Enemy kritizují dnešní rappery. Hip hop už prý není, co býval