Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Psaní všemi deseti ušetří váš ukazováček

Redakce

Redakce

10. 10. 2010

FOTO: PsaníPsaní všemi deseti (prsty na klávesnici psacího stroje či počítače) představuje v dnešním světě komputerů téměř samozřejmost. I přesto měl jistě už každý z nás to potěšení se setkat s vyšetřujícím policistou či jiným úředníkem, který roztržitě, naslouchaje našemu lkaní, datluje do spisu několik desítek dlouhých vteřin naše křestní jméno…

FOTO: Počítačová učebna

Kdo umí psát všemi deseti, šetří nervy i čas, Foto: Tomáš Polák, Topzine.cz

Na tomto místě se snad nikdo neurazí, připomenu-li scénu z filmu Byl jednou jeden polda, kdy profesor při výuce psaní na stroji diktuje jakousi zprávu o kriminální činnosti pachatele, přičemž prochází mezi lavicemi opatřenými psacími stroji. Zastaví se u studenta hrbícího se nad přístrojem, který s příznačně napřaženým ukazováčkem hledá příslušnou klávesu. Tu optá se profesor: „P…, kdepak máme P?“ „Tady není…P,“ opáčí student. „Ne? Že by ho tam zapomněli dát, co?“ podiví se kantor sarkasticky a současně ukončuje trýznění nebohého frekventanta stisknutím hledané klávesy s rázným: „P jako pitomec!“

Elektronické kurzy jsou dobrá volba

Aby se těmto situacím předcházelo, je vhodné se technice psaní na stroji naučit, a to nejen pro úředníky. Tomu dopomáhají jednak elektronické kurzy, které si lze nainstalovat přímo do počítače. V internetovém vyhledávači lze naťukáním klíčových slov psaní na stroji nalézt několikero programů (Mount blue, Psaní na stroji, Klavaro, Psaní na klávesnici apod.). Ze své vlastní zkušenosti vřele doporučuji program Deseti prsty.

„Ze začátku vás čeká řada někdy únavných cvičení. Nejtěžší je ovládání kláves levou rukou, zejména nejčastěji používané ,a‘, kdy je třeba donutit k ohebnosti levý malíček. Po zvládnutí horní řady, kde jsou dlouhé samohlásky a měkké souhlásky, je už jen krůček k závorkám a uvozovkám. Po zhruba měsíci cvičení zvládne psaní na stroji všemi deseti snad úplně každý.“

Po několika málo týdnech cvičení v programu Deseti prsty se tato dovednost dá zvládnout se zručností absolventů obchodní akademie, kde je ostatně tento předmět (pod názvy jako Technická administrativa či Písemná a elektrotechnická komunikace) součástí povinné výuky a koneckonců i maturitní zkoušky. Výhodou návštěv těchto předmětů na podobných školách je možnost nechat se z této dovednosti testovat a případně získat kýžený certifikát, tzv. státní zkoušku z kancelářského psaní na počítači. Součástí tohoto testu není potom jen rychlost samotného psaní, ale také přesné vytvoření tabulky a sestrojení odborné písemnosti.

FOTO: PsaníPro ty z vás, kteří se raději učí z knih, existuje řešení v podobě patřičných publikací, jež nejčastěji seženete pod názvy Psaní na počítači pro samouky, Psaní na stroji všemi deseti, Pravidla psaní na stroji a pravidla obchodní korespondence, přičemž by se nemělo zapomínat na osvědčenou Technickou administrativu.

Výhodou vzdělávání se z knih je jistě eventualita přiučení se také správnému sezení, držení rukou, správné poloze prstů a případně také samotnému psaní odborných písemností. Techniku správného sestrojení obchodního či osobního dopisu (nebo e-mailu) spousta z nás plně neovládá, ač ony písemnosti mnozí píšeme poměrně často.

Nevýhodou takového učení je potom časová náročnost a také možná nepřitažlivost. Zejména mladí lidé se pravděpodobně spíše donutí usednout k počítači a jednoduše spustit program, než nahlížet do knih a po přečtení vysvětlení k patřičné řadě kláves zkoušet teprve do umdlení psát např. „kajak a lasa“.

Umět psát rychle a ještě bez chyb se cení

V neposlední řadě je vhodné připomenout také návštěvu kurzů psaní na stroji, které pořádají buď školy, nebo vzdělávací střediska.

kresba: psací strojJiž v roce 1714 získal britský inženýr Henry Mill patent na psací stroj, nám se ale nezachoval ani sebemenší nákres. První skutečně praktický psací stroj navrhl Američan Christopher Latham Sholes, když se v 60. letech 19. století spolu s Carlosem Gliddenem snažil vytvořit stroj na automatické číslování stránek knih. U číslování stran napadla pány možnost tisknutí také slov na papír a psací stroj byl na světě. Posléze odkoupila práva k výrobě zbrojovka Ramington a počínaje rokem 1873 se začaly psací stroje prodávat po tisících. Unavené písaře nahradily sličné sekretářky a obchodní dopisy navždy změnily svou tvář.

Psaní všemi deseti prsty je tedy snadno dostupná a velmi praktická dovednost, kterou lze uplatnit nejen při samotném psaní na klávesnici, ale také při programování, tvorbě www stránek, vyhledávání na internetu nebo jiné činnosti, při které se pracuje s počítačem. Samotné využití všech našich deseti prstů při ovládání klávesnice přináší výhody opravdu pro každého, kdo ji používá. Být rychlý a bezchybný, to je přece sen mnoha z nás!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Psaní všemi deseti ušetří váš ukazováček