Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Pryč s pigmentovými skvrnami na obličeji

Redakce

Redakce

4. 4. 2011

dívka s brýlemiSluneční paprsky zlepšují náladu a mají blahodárný vliv na zdraví obecně. Bohužel jsou také jednou z příčin vzniku pigmentových skvrn. Díky těmto nevzhledným skvrnkám se spotřeba make-upu stává neúnosná, a přesto je efekt minimální.

ženská tvář

Používejte celoročně krémy s UV faktorem Zdroj: sxc.hu

V pokožce se nacházejí melanocyty, buňky tvořící barevné kožní barvivo neboli pigment. Spolu s buňkami pokožky jsou odpovědné za zbarvení příslušné části kůže. Díky slunění se zvyšuje počet a aktivita melanocytů, a tím dochází ke zvýšené produkci pigmentu a kůže tmavne. To většinou chceme.

Proč se objevují pigmentové skvrny

Někteří jedinci však netmavnou jak by chtěli a objevují se jim pigmentové skvrny. Příčin může být hned několik. Snad nejčastější příčinou je časté slunění bez ochrany před UV zářením. V některých případech je i hormonální antikoncepce, těhotenství, menopauza nebo špatná funkce jater důvodem vzniku pigmentových skvrn. Dokonce i UVB záření a umělé zářiče v soláriích mohou způsobit tyto nevzhledné skvrnky.

Prevence

Abyste zabránili vzniku zvýšení pigmentace, je dobré celoročně chránit pokožku krémy s  UV faktorem. Také zvyšte příjem vitamínů C, E a enzymů, které jsou obsaženy například v ananasu nebo avokádu. Dále přidejte do svého jídelníčku ořechy, a to kvůli minerálům, které obsahují. Bílé nebo červené hroznové víno a rozinky jsou vhodnou volbou.

Pozor na třezalku tečkovitou! Je z ní vynikají čaj, který zvyšuje imunitu, ale také zvyšuje pigmentaci. Proto je dobré ji užívat jen v zimních měsících a v menším množství.

dívka s brýlemi

Dejte vale pigmentovým skvrnám

Jak na tyto skvrny

Proto, aby tyto skvrnky vymizely, je dobré vyloučit příčinu jejich vzniku. Pokud se vám pigmentové skvrny objevily v těhotenství, je velká pravděpodobnost, že zmizí po porodu samy od sebe. Je pravda, že to může trvat někdy i déle, než byste si přály.

Chcete se jich zbavit dříve? Zkuste přípravky s bělícími nebo zesvětlujícími účinky. Přírodní bělidla pleti jsou například citrón, ale i křen a celer. Působí jen na nepatrné skvrnky.

Další možností je obohatit každé jídlo kyselinou listovou a vitamínem B3. Doporučená dávka je 5 mg kyseliny listové nebo 100 mg vitaminu B3. Během tří měsíců by se měly skvrnky značně zmenšit nebo dokonce zcela vymizet.

Pokud se problém nachází uvnitř vašeho těla a ne na pokožce, zkuste detoxikaci organismu s aloe vera.

Chemický peeling odstraní povrchové vrstvy kůže. Dojde tedy k vyhlazení a zlepšení vzhledu kůže. Tato metoda pomáhá i při výskytu akné. Zákrok si nechte udělat vždy od profesionála a v zimních měsících! Jinak hrozí, že léčené části ještě více ztmavnou.

Laserové odstranění pigmentových skvrn je finančně nákladnější, ale působí přímo na určené místo, je tedy šetrnější k vaší pleti. Toto ošetření, stejně jako chemický peeling, je nutné několikrát opakovat. A nevystavujte ošetřená místa na slunci!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pryč s pigmentovými skvrnami na obličeji