Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

První týden čerstvého vysokoškoláka aneb šok, děs a únava!

Gabriela Honková

Gabriela Honková

6. 10. 2009

prvni_kroky_vysokoskolakaVysoká škola se od střední liší v mnoha věcech. Co je pro nováčka však prioritní je, že čerstvý vysokoškolák má nejednou více povinností, stává se více soběstačným, nese větší odpovědnost a hlavně, co si sám neudělá, to nemá.

Foto: Jiří Krejčík, Topzine.cz

Foto: Jiří Krejčík, Topzine.cz

Zkusme si vylíčit pár věcí, na které by neměl čerstvý vysokoškolák zapomenout, ať už se to týká papírových záležitostí nebo praktických rad od lidí, kteří už si prvním ročníkem na vysoké škole prošli. Každý z nich vám poví, že každá rada na začátcích je dobrá. Každému ročníku na vysokých školách předchází zápis a imatrikulace.

Imatrikulace (viz obrázek) je slavnostní zahájení školního roku pro první ročníky, kde studenti hromadně odsouhlasí přísahu studenta. Na tento příjímací rituál se chodí ve společenském oblečení. Trvá kolem jedné hodiny a tím je přijetí studenta do prvního ročníku ukončeno.

Zápis je jeden den, dle oboru určená předem hodina, kde se studenti zapíší do svých studijních programů, popřípadě oborů, pokud si jej nevolíte až v dalším ročníku. Nejlepší, co student může udělat, aby se ve všem vyznal, je pročíst si stránky svojí školy. Jsou tam odkazy určené přímo studentům, vyhlášky a také okénko Hledat, kde můžete zadat cokoli vás zajímá.

Hlavní fakta, která potřebujete zjistit

Rozvrh: Opište si nebo vytiskněte váš rozvrh. Nezapomeňte si i u něj napsat, v jaké učebně máte výuku. Na vysoké škole je každá hodina v jiné učebně, posluchárně, nebo dokonce i v jiné budově. Pro orientaci si vytiskněte plán fakulty, nebo si udělejte procházku a vše si projděte. Kamkoli vejdete, je to jen plus pro vás, budete později vědět, kde co najdete. A nemusíte se vůbec bát, nejhorší co se může stát je, že vás někdo vyhodí z nějakých dveří nebo objektu. Nebojte se poznávat své okolí. Vždyť tu strávíte minimálně další tři roky.

Studijní oddělení (kde je a kdy má otevřeno, popřípadě mail nebo nějaký kontakt) je další důležitá součást. Když máte problém s rozvrhem, potřebujete individuální plán, nevíte, kde získáte papír na ubytovací stipendium, můžete kdykoli zavolat na studijní oddělení, kde vás maximálně přepojí na jiné oddělení nebo vám doporučí, na koho se máte obrátit. Vše jde řešit, stačí se jen zeptat a dopátrat se k té správné osobě, která to má v kompetenci.

Skriptárna. Jediné místo, kde se dají potřebné učebnice koupit za levno. Každá škola má svou skriptárnu, kde se učebnice a skripta prodávají za docela nízké ceny. Knihy jsou totiž tištěny v tiskárně školy, jsou v měkké vazbě a tím i levnější než učebnice, které koupíte kdekoli jinde v knihkupectví. Další způsob, jak ušetřit na skriptech, je sledovat nástěnky, které jsou umístěny všude po fakultách, kde studenti vyšších ročníků prodávají svá skripta z nižších ročníků za poloviční ceny, často zadarmo s podtitulkem: hlavně si to odneste! Dejte však pozor, aby jste nekupovali zbytečné učebnice. Vyučující chtějí často pouze vydání z určitého roku, nebo od určitého autora. Počkejte si tedy na kupování učebnic až po té, co vám vyučující na první hodině sdělí, jakou učebnici přesně požaduje.

První týden výuky si pečlivě zapisujte, jak se kdo jmenuje a hlavně tituly vyučujících. Většina totiž po svých studentech požaduje, aby ho oslovovali nejvyšším titulem, kterého dosáhli.  Zapamatujte si tváře lidí, kteří jsou ve vašem oboru či ve vaší skupině s vámi. Když si nebudete ze začátku jistí, jestli v této místnosti zrovna máte výuku, stačí, když pak přijde někdo, koho poznáte po tváři a hned jste klidnější. Bavte se s lidmi ve vaší třídě. Jsou na tom stejně jako vy, a třeba bude každý vědět jinou informaci a dohromady vám to dá smysl.

Další rady pro studium: Těšte se příští pondělí na další rady, které vám budou ku prospěchu při začátcích na vysoké škole. Najděte si opět rubriku Vzdělání a kariéra, článek ponese název: První kroky vysokoškoláka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První týden čerstvého vysokoškoláka aneb šok, děs a únava!