Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

První svazek sebraných spisů Jana Balabána zahrnuje autorovy povídky

Redakce

Redakce

26. 3. 2011

FOTO: Jan Balabán!Knižní novinka!Jan Balabán proslul především svými povídkovými soubory, ve kterých se − stejně jako v románech a novelách − zabýval tragikou lidských osudů. A právě Povídky vyšly jako první ze tří svazků Balabánových sebraných spisů.

FOTO: Jan Balabán

Jan Balabán, Zdroj: archiv nakladatelství Host

V nakladatelství Host vyšel koncem minulého roku první ze svazků sebraných spisů předčasně zesnulého ostravského spisovatele Jana Balabána. Nese název Povídky a obsahuje celou autorovu povídkovou tvorbu, a to včetně povídek dosud knižně nepublikovaných. V edičním plánu nakladatelství je pro letošní rok i vydání zbývajících dvou svazků Romány a novely a Publicistika.

Petr Hruška o Balabánových textech

Jan Balabán proslul především jako vynikající povídkář. Editor Povídek a zároveň i Balabánův blízký přítel literární vědec Petr Hruška v doslovu ke knize píše, že postihnutí žánru není u Balabána vůbec jednoduché, jeho tvorba se totiž vymyká tradičnímu žánrovému rozlišení.

Je Boží lano, knížka z roku 1998, souborem povídek, nebo spíše zvláštním druhem novely rozdělené do tří částí? Knihu Jsme tady autor sám uvádí označením „příběh v povídkách“, ale možná to daleko více platí o románu Kudy šel anděl (2003), který tak autor ovšem neoznačil…

Jednotlivé Balabánovy texty, ač se na první pohled jedná o formu povídek či románových kapitol, se vyznačují jakousi povídkovou soběstačností. Mají epizodní charakter, text vyrůstá na pronikavém smyslu pro detail, pro drobnou událost, říká Hruška. Povídkový princip v Balabánových textech jednoznačně převažuje, Hruškovými slovy: povídkovost tvoří základní chromozom Balabánova psaní, a právě proto vychází jako první ze svazků jeho sebraných spisů právě povídky.

Balabánova poetika

V prvním svazku Balbánových spisů nalezneme již vydané povídkové soubory Středověk (1995), Prázdniny (1998), Možná, že odcházíme (2004), Jsme tady (2006), ale také povídky dosud knižně nepublikované. Čtenáři se tak nabízí skvělá možnost sledovat Balabánův literární vývoj od jeho prvotiny, která je ještě plná snovosti a symboličnosti, přes již konkrétnější a civilnější prózu až k povídkovému vrcholu, jenž představuje kniha Možná že odcházíme, která mimo jiné získala i cenu Magnesia Litera 2005 v kategorii prozaických děl.

Schopnost přesného, pregnantního pojmenování se dobře doplňovala s vlohami pro vytváření neotřelých básnických obrazů. Intelektuální vytříbenost jazyka se účinně potkávala s undergroundovou expresí. Skromné evangelické vyznání doprovázel smysl pro vnímání existenční a existenciální zbědovanosti našich matných životů.

(Petr Hruška o Balabánově prvotině Středověk)

Balabánova poetika je neotřelá, na nic si nehraje, nic nepředstírá. Zobrazuje postavy a jejich zbídačené životy s až děsivě nevyhnutelnou vážností. Samota a osamění, neveselá minulost a nulové naděje do budoucnosti, to vše a mnohé jiné dovádí postavy Balabánových děl do spárů alkoholismu, nevěr, odcizení se od svých blízkých, kteří jsou už delší dobu vlastně vzdálení, i od sebe samých.

Do kabelky ne, na cestu ano

FOTO: Povídky - Jan BalabánPřibližně pětisetstránková kniha povídek Jana Balabána má velmi sympatické provedení. Rozměry 21x14x5 cm sice nepopisují knihu, která je tak akorát do kabelky či batůžku, ale to by u sebraných spisů asi čekal málokdo. Přes značnou bichlovost svazku bude čtenář příjemně překvapen až nečekanou lehkostí této vázané knihy s pevnými deskami. Snad jediné, co by se dalo knize vytknout, je absence stužky. Ale to je věc názoru.

Na knize mě zaujala také nápaditost grafického oddělení jednotlivých povídkových souborů. Mezi každé dva soubory jsou vloženy dva černé listy, čtenář tedy nemusí dlouze listovat, či se dívat do obsahu, ale stačí, když otevře knihu na odpovídajícím černém proužku, aby se dostal na začátek dalšího povídkového souboru.

Název: Povídky
Autor: Jan Balabán
Editor: Petr Hruška
Vydal: Host, Brno 2010
Formát: 512 stran, 21x14cm, česky, vázaná vazba
Doporučená cena: 349 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První svazek sebraných spisů Jana Balabána zahrnuje autorovy povídky