Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

První rána na DVD: Mistr Jackie v nejlepší bojové formě

Jan Novotný

Jan Novotný

13. 12. 2010

FOTO: Jackie ChanKlasické Chanovo béčko plné skvělé choreografie a neuvěřitelných gymnastických vylomenin. Vždyť zmasit někoho pod vodou mezi žraloky nebo použít během boje chůdy a hliníkový žebřík není jen tak.

FOTO: Jackie Chan

Hongkongský policista Jackie Chan, Zdroj: youtube.com

Film

Zvláštní parketou mezi filmy je právě akčně bojový žánr. Více než uvěřitelnost příběhu je zde do popředí vyčleněn onen důraz na rváčskou stránku věci. A přesně tady bych zaškatulkoval filmy Jackieho Chana. Až na pár výjimek si jeho snímky v podstatě na nic vážnějšího nehrají. A je to spíše dobře, od toho máme jiné experty.

Film První rána je tím pravým důkazem. Je rok 1996 a Jackie se vžívá do role hongkongského policisty, spolupracujícího se CIA (pochopitelně), který má za úkol sledovat podezřelou ruskou krásku Natašu. Sám o sobě by to byl nudný příběh, takže se do něj vloudí ukradená jaderná hlavice, hromada nepřátel a hned je to ono. Od návštěvy Ukrajiny, kde dostane miliardu hřiven na útratu, už je to jen kousek ponorkou do prosluněné Austrálie.

Zápletka je zde rozvedena v příběhu hodně připomínajícím starého dobrého agenta 007 (na kterého samozřejmě ani za sto let mít nebude), se spoustou efektních soubojů a odzbrojující choreografií. Nebudete chtít věřit tomu, že při pádu do zamrzlého jezera v tričku nebo zběsilé jízdě na snowboardu za sebe Jackie opravdu nenechává hrát žádné dubléry. S údivem pak sledujete, jak se Chan nechává přejíždět sněžnými skútry a obeplouvat žraloky.

Jak říkám, stěžejním tahákem u takovýchto filmů jsou právě kung-fu scény. U snímku První rána jsou tyto rvačky plné energie bez zbytečných pasáží, ve kterých byste se nudili, či dokonce ztráceli pozornost. Tady to totiž nestihnete. Nevíte, jestli příští primární zbraní Jackieho Chana nebudete zrovna vy.

DVD

Kdo se těšil na bonusy v podobě krkolomných záběrů mistra Chana, ten bude hluboce zklamán. Údajně (podle přebalu filmu) zde najdete pouze původní trailer a filmografii/biografii štábu. Jenže doopravdy tam nenajdete ani to, což úplně nechápu. Ne, že bych byl na nepovedené a bolestivé záběry ujetý, ale upřímně… Pobavily mě (objeví se totiž na samém konci filmu u rolování titulků) více než samotný film.

Menu tak působí až příliš jednoduše, i když uznávám, že u snímku z roku 96 to prostě překopat nejde. Zvuk i obraz je čistě průměrný. Vzhledem k vážnosti filmu vám doporučuji přiklonit se spíše k variantě dabingu. Ten je přesný a povedený. I když slyšet Jackieho originální skřeky v akci taky stojí za to.

První rána (Jackie Chan’s First Strike)

Akční / Thriller / Dobrodružný / Komedie
Hong Kong / USA, 1996, 81 min

Režie: Stanley Tong
Hrají: Jackie Chan, Ken Lo, Alex Veadov, Oleg Vidov, Ilia Volokh, Nathan Jones

Zvuk: česky (DD 2.0), originální (DD 5.1)
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První rána na DVD: Mistr Jackie v nejlepší bojové formě