Menu
TOPZINE.cz
Z domova

První případ klíšťové encefalitidy v ČR již v dubnu. Nemoc ohrožuje lidi i zvířata

ČTK

ČTK

29. 4. 2016

Jihomoravští hygienici letos zaznamenali zatím první případ klíšťové encefalitidy, loni evidovali 26 případů. Novinářům to dnes řekla vedoucí protiepidemického oddělení brněnského hygienického pracoviště Radka Boháčová. Klíšťata kromě zánětu mozku přenášejí také boreliózu i méně známé nemoci, jako jsou anaplazmóza, babezióza či ricketsióza. Ohroženi jsou lidé i zvířata.

Některé případy klíšťové encefalitidy, proti které se dá v každém věku očkovat, mohou skončit i smrtí. Ředitel jihomoravské krajské hygienické stanice Jan Mareček upozornil, že se klíšťata začínají objevovat už při teplotě nad nulou. „Nevyhovuje jim sucho, ale spíš vlhko. Proto se nejvíce vyskytují na jaře a na podzim, kdy není takové vedro a sucho,“ uvedl Mareček.

Zdůraznil však, že ne každé klíště je nakažené. Klíšťovou encefalitidu šíří jedno až dvě procenta klíšťat, boreliózu zhruba pětina. Vyšší výskyt klíšťat je podle hygieniků například na Vyškovsku, na sever či na západ od Brna. „Na jihu a jihovýchodě je klíšťat méně,“ poznamenal.

V loňském roce byl počet nakažení klíšťovou encefalitidou nižší z důvodu sucha. Hygienici ho zaznamenali u 26 lidí. Předloni bylo případů 31 a o rok dříve přes 50. „Počet je nižší kvůli počasí, ale také na to může mít vliv aktivita lidí. Letos už jsme zaznamenali první případ klíšťové encefalitidy,“ dodala Boháčová.

Nejohroženější skupinou jsou starší lidé. Hygienici totiž upozorňují, že starší generace často dohlíží na očkování malých dětí, zatímco sama se nenaočkuje. „Starší organismus se přitom vyrovnává s klíšťovou encefalitidou hůře než mladý organismus,“ zdůraznil Mareček. Proto hygienici nabádají lidi, aby se nechali naočkovat v každém věku.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nákaza může vyvolat například obrnu, epilepsii, nespavost, ale může skončit i úmrtím.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

První případ klíšťové encefalitidy v ČR již v dubnu. Nemoc ohrožuje lidi i zvířata